اگر هر نژاد یک شعار داشته باشد قطعاً شعار نژاد فرنچ بولداگ، این است: عشق می‌ورزم به کسانی که مراقب من هستند! سگ فرنچ بولداگ به گوش‌های خفاشی شکلش معروف است. در رنگ‌های متفاوتی رویت می‌شود و در هر خانه‌ای به راحتی زندگی می‌کند به شرطی که هوای تصفیه شده داشته باشد.

ویژگی‌های اصلی نژاد:

 • گروه نژادی: غیرورزشی
 • قد: ۲۷ تا ۳۲ سانتی‌متر (تا شانه)
 • وزن: کمتر از ۱۳ کیلوگرم
 • طول عمر: ۹ تا ۱۱ سال

امتیازهای نژاد فرنچ بولداگ:

امتیاز نژاد فرنچ

(+) مشوق‌ها

 1. برای نگهداری در آپارتمان کاملاً مناسب است.
 2. سروصدای بسیار کمی دارد.
 3. نگران پرخاش این نژاد نباشید چون معمولاً رفتار دوستانه‌ای دارد.
 4. این نژاد نیاز نسبتاً کمتری به پیاده‌روی دارد.

(-) عوامل محدود‌کننده

 1. علاقه‌ی زیادی به بغل گرفته شدن ندارد.
 2. مشکل مفصل پا که بعضاً گریبان صاحب سگ را می‌گیرد.

نگاهی اجمالی

سگ فرنچ بولداگ گوش‌های ایستاده‌ای دارد

سگ فرنچ بولداگ گوش‌های ایستاده‌ای دارد. با سبک خودش به شیوه‌ی مردان قوی هیکل و با دستان و سینه‌ی عضلانی منحصر به فردش قدم بر می‌دارد و به دلیل همین ویژگیهای ظاهری است که بسیار معروف شده‌ است. فرنچ بولداگ در محیط بیرون به ظاهر خشن است ولی در داخل خانه شخصیتی دلربا دارد. این نژاد در کشور آمریکا به سرعت محبوب شده است و در حال تبدیل به پرطرفدارترین سگ شهری است. سایز نسبتاً کوچک، وزن کم، مراقبت آسان از پوست با ریزش کم در رنگهای متفاوت و پارس کردن کم این نژاد، امتیازاتی هستند که دل بسیاری از صاحبان پت را ربوده. سگ فرنچ بولداگ نیاز زیادی به ورزش روزانه ندارد و شاید برای خانواده‌های با مشغله‌ی زیاد مناسب باشد.

دقت کنید که این نژاد دوست دارد نزدیک صاحبانش باشد و علاقه‌ی چندانی به تنهایی کشیدن طولانی در روز ندارد. همانند تمام نژادهای دارای صورت پخ (صاف)، دستگاه تنفسی حساسی دارند و باید در فضایی زندگی کنند که هوای تصفیه شده‌ای داشته باشد و دمای هوا مرتب تغییر نکند؛ پس اگر به فکر نگهداری سگ در گاراژ خانه یا حیاط هستید دور فرنچ بولداگ را خط بکشید. اگر به سگ‌تان توجه کافی نشان بدهید، فرنچ‌ها با شما بازی می‌کنند و با حرکات بامزه‌شان شما را به وجد می‌آورند.

خروپف کردن فرنچ‌ها همواره همراه آنهاست! صفتی که برخی دوست دارند و بامزه می‌دانند و برای برخی عذاب آور است؛ پس اگر در گروه دوم هستید بدانید که نمی‌توانید جلوی این خروپف را بگیرید.

ورزش روزانه برای سگ فرنچ بولداگ باید نهایتاً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باشد و پیاده‌روی‌های طولانی برای این نژاد تنبل اذیت‌کننده است و حتی می‌تواند سگ را گرمازده کند یا به استخوان‌های پا آسیب برساند چرا که این نژاد دارای پاهای ضعیفی است. (فرنچ‌ها ترجیح می‌دهند به جای پیاده روی طولانی، به یکباره و با یک تصمیم ناگهانی خانه را ۲۰۰ بار دور بزنند)

مجموعه‌ی ویژگی‌هایی که ذکر شد سگ فرنچ بولداگ را به یکی از مناسب‌ترین نژادهای ممکن برای نگهداری در آپارتمان تبدیل کرده است.

سگ فرنچ بولداگ یکی از سلبریتی پسند ترین نژادهاست و در بین افراد معروف دارای بیشترین محبوبیت است. 

آیا می‌دانستید!

چند نکته‌ی کلیدی در مورد نژاد فرنچ بولداگ

 1. فرنچ بولداگ عاشق استراحت کردن است پس شاید برای افراد تنبل انتخاب بهتری باشد.
 2. شاید فکر کنید که چاق بودن جز صفات بامزه‌ی این سگ است در حالی که این‌چنین نیست و اگر وزن سگتان بالاتر از ۱۲ کیلوگرم برود می‌تواند خطرساز شود.
 3. فرنچ بولداگ سگی یک دنده‌ است و در عین حال باهوش! پس یادگیری‌اش مستلزم صبر و تکرار زیاد است.
 4. به هیچ وجه فکر نکنید که فرنچ بولداگ شناگر خوبی است. پاهای کوتاه این سگ توانایی شنا را از او‌ گرفته است.
 5. تولید انواع صداهای اضافه جزئی از وجود این نژاد است؛ پس پیشاپیش انتظارش را بکشید.

تاریخچه فرنچ بولداگ

اسم فرنچ بولداگ (بولداگ فرانسوی) بر می‌گردد به مهاجرت این سگه از ناتینگهام به فرانسه. داستان از این قرار است که اولین فرنچ بولداگ به صورت مشخص در انگلستان نگهداری می‌شد. این سگ همراه و مونس تور دوزی بود که در ناتینگهام کار می‌کرد و بچه‌های این سگ هم نصیب توردوزهای دیگر ناتینگهام شد. بعد از مدتی این افراد به پاریس سفر کردن تا کارشان را ادامه دهند و قطعاً سگهایشان را هم با خود بردند. در پاریس مردم شیفته‌ی این نژاد شدن و اسم بولداگ فرانسوی را روی این نژاد گذاشتند. بعد از مدت کوتاهی تمام افراد مشهور پاریس صاحب حداقل یک فرنچ بولداگ شدند و این نژاد را در دنیا معروف کردند و البته عادت نگهداری از فرنچ بولداگ توسط افراد مشهور را تا همین امروز نهادینه کردند.

رفتارشناسی

نژاد فرنچ بولداگ عاشق بازی گوشی است

نژاد فرنچ بولداگ عاشق بازی گوشی است و با تمام‌ افراد حتی غریبه‌ها هم گرم می‌گیرد. تطابق‌پذیزی این نژاد بسیار بالاست و خودش را با شرایط مختلف سازگار می‌کند.

یکی از جالب‌ترین خصایص فرنچ بولداگ، نوع ابراز کردن خواسته‌هایش است؛ این سگ اگر از شما چیزی بخواهد، شما را با پنجه کشیدن متوالی روی دستتان متوجه آن می‌کند.

نژاد فرنچ بولداگ تا حد زیادی خودخواه است و‌ قبل از هرچیز به خواسته‌ی خودش اهمیت می‌دهد پس شاید تربیت کردنش کمی با مشکل همراه باشد ولی اگر با صبر به تمرینات ادامه‌ دهید این سگ باهوش شما رو‌ نا امید نخواهد کرد؛ البته به مانند هر سگ دیگه‌ای، شروع تمرینات از سن کم‌ می‌تواند موفقیت شما در آموزش را چند برابر بیشتر کند.

مشکلات سلامتی فرنچ بولداگ

هر سگی می‌تواند مشکلات ژنتیکی داشته باشد و دارای بیماری‌های مخصوص به خود است

متاسفانه نژاد فرنچ بولداگ می‌تواند مشکلات سلامتی زیادی را با خودش به همراه داشته باشد که در ادامه به چند تا از مهمترین و تکراری‌ترین این امراض می‌پردازیم:

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین مشکلات این نژاد، تنفس دشوار آنهاست. صورت پخ این سگ، باعث کوتاهی و تنگی مسیر تنفس مخصوصاً در قسمت بینی شده است و به همین دلیل هوایی که سگ در آن زندگی می‌کند باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی مثل دود سیگار باشد. این حالت باعث خستگی زودتر از موعد سگ به هنگام بازی و دویدن هم‌می‌شود پس اگر صاحب این نژاد سگ هستید سعی نکنید که به اجبار مسیر طولانی را برای پیاده روی با فرنچ بولداگ خود انتخاب کنید.

از دیگر موارد شایع می‌توان به دیسپلازی مفصل زانو و لگن اشاره کرد که شاید در سنین بالاتر خودش را نشان دهد. دقت کنید که یکی از عوامل تشدید کننده‌ی این مشکل دویدن و سر خوردن روی سنگ و سرامیک است.

از دیگر مشکلات سلامتی در این نژاد می‌توان به تغییر شکل غیر عادی ستون فقرات (spinal malformationa) اشاره کرد که قابل درمان نیست و در موارد شدید باید جراحی شود.

مشکلات بینایی حاصل از چربی زیاد و یا دیابت حاصل از چاقی نیز از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد تا بیشتر مراقب اضافه وزن سگتان باشید.

رسیدگی و تیمار

نژاد فرنچ بولداگ لایه‌ی نازکی از مو دارد که نظافتش را ساده می‌کند

نژاد فرنچ بولداگ لایه‌ی نازکی از مو دارد که نظافتش را ساده می‌کند. هفته‌ای یک بار شانه کشیدن و هر ۳-۴ هفته حمام‌بردن می‌تواند برای این نژاد کافی باشد. باید مراقب کوتاه کردن ناخنها در این نژاد باشید تا به او آسیب نزنید چرا که ناخن دست و پای این سگ به نسبت بیرون‌تر از نژادهای دیگر است.

انواع بولداگ

انواع بولداگ

۳ مدل از بولداگ‌ها مشهورتر از بقیه هستند: انگلیش بولداگ (چپ)، امریکن بولداگ (وسط – البته این سگ میکس امریکن بولداگ و بوستون تریر است) و فرنچ بولداگ (راست) که فرنچ کوچکترین سگ این خانواده است. البته انواع دیگری هم از سگ‌های بولداگ وجود دارند که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

انواع نژاد بولداگ

راهنمای خرید

پتوپیا در حال بررسی و شناسایی مراکز و فروشنده‌های معتبر و قابل اعتماد سگ است. اگر مرکز یا شخصی را می‌شناسید به ما معرفی کنید و اگر فروشنده هستید از طریق صفحهٔ تماس با ما با ما ارتباط برقرار کنید.