اگر شما سگ را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کرده‌اید، باید حواستان به کنترل انرژی او نیز باشد. اگر سگ‌ها قادر به تخلیه حجم زیادی از انرژی اضافی خود نباشند، کارهایی انجام خواهند داد که برای شما کابوس خواهد بود. قطعا دوست ندارید که وسایل خانه شما خراب شود یا مجبور باشید پارس کرد‌‌ن‌­های طولانی مدت و کارهای غیرعادی که برای جلب توجه انجام می‌­دهند را تحمل کنید. شما می‌توانید با انجام راهکارهایی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، با کنترل انرژی سگ‌ها به آنها کمک کنید.

چگونه سگم را سرگرم کنم؟

cycling with dog
دوچرخه سواری با سگ

این معمولا اولین سوالی هست که صاحبان سگ (مخصوصا  صاحبان نژادهای پرانرژی) می‌پرسند. اینکه سگ خود را برای پیاده روی بیرون ببرید می‌تواند گزینه خوبی باشد. مخصوصا برای نژادهای کم تحرک. ولی همه موجودات نیاز به تنوع دارند و حیوان خانگی شما هم از این امر مستثنی نیست. شاید برایتان جالب باشد که گزینه‌های خیلی زیادی برای کنترل انرژی سگ‌ها وجود دارد. تا انتهای این متن با ما همراه باشید تا با کارهای جدیدی که می‌توانید امتحان کنید آشنا شوید.

1) دوچرخه سواری با سگ

سگ‌ها عاشق این هستند که صورتشان در معرض هوا قرار گیرد!می‌توانید دوچرخه سواری را همراه سگ خود امتحان کنید. او را داخل صندلی‌های مخصوص حیوانات قرار دهید. یا با طنابی به دوچرخه خود وصل کنید. شاید این روش برای همه سگ‌ها جواب ندهد ولی برای اکثر نژادهای خانگی مناسب است.

2) شنا

بیشتر سگ‌ها عاشق آب هستند. شنا کردن ورزشی است که فشار کمی به حیوان وارد می‌کند. به همین دلیل برای سگ‌هایی که مشکل مفصلی دارند گزینه بسیار خوبی است. از طرفی به کمک جلیقه نجات سگ شما می‌تواند مدت طولانی‌تری در آب بماند؛ در نتیجه برای سلامت قلبی او هم مفید است.

کنترل انرژی سگ با شنا
swimming

3) پرتاب کردن اشیا (Fetching)

اگر نمی‌خواهید خودتان فعالیت زیادی داشته باشید، این کار مناسب شماست! با پرتاب کردن توپ، “فریزبی” یا هر اسباب بازی دیگری که سگ شما خوشش می‌آید او را وادار به آوردن آن کنید. سگ‌ها می‌توانند به مدت چندین ساعت این کار را بدون خستگی ادامه دهند! حسن دیگری که این کار دارد، این است که می‌توانید آن را در خانه هم انجام دهید.

کنترل انرژی سگ با Fetching
Fetching

4) رقصیدن

با رقصیدن همراه سگ خود لحظات شادی برای خودتان و او به وجود آورید. این کار را می‌توانید با نگه داشتن دست‌های او شروع کنید. با رقصیدن درواقع هر دوی شما در حال تمرین هوازی هستید. این به این معنی است که هم کالری می‌سوزانید و هم فشار خونتان را در حد نرمال نگه می‌دارید.

 کنترل انرژی سگ با رقصیدن

5) تمرینات ورزشی

ورزش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید همراه سگ‌ها انجام دهید. از جمله آمادگی جسمانی، دویدن، فوتبال و حتی “دوگا”! دوگا درواقع انجام تمرینات یوگا با سگ است. با این ورزش‌ها علاوه بر اینکه به کنترل انرژی سگ خود توجه کرده‌اید، سلامت خودتان را هم تضمین کنید.

تمرین دادن سگ‌ها در خانه

گاهی اوقات شرایط به گونه‌ای نیست که بتوانید سگ خود را بیرون ببرید و نیاز دارید داخل خانه او را سرگرم کنید. شرایطی مثل آب و هوای نامساعد، مشغله زیاد یا همین ویروس کرونایی که اخیرا همه ما را درگیر کرده است. این‌ها ما را مجبور می‌کنند علی رقم میلمان مدت طولانی را در خانه سپری کنیم. تصور کنید با این وضعیت صاحب یک سگ پرانرژی نیز باشید؛ اوضاع خانه تبدیل به یک کابوس خواهد شد! اگر هیچ ایده‌ای برای کنترل انرژی سگ‌ها در چنین شرایطی ندارید؛ ما در این جا یک لیست کاملی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید در اختیارتان قرار می‌دهیم.

1) قایم با شک

شما با این کار شانس این را دارید که دوباره به دوران کودکی خود برگردید. این بازی برای آموزش دادن توله سگها نیز مفید است. قایم با شک هم برای کنترل انرژی جسمانی و هم انرژی روحی سگ‌ها موثر است و به اندازه کافی او را خسته می‌کند. او را مجبور به ماندن در جایی کنید و سپس قایم شوید و نامش را صدا بزنید تا شما را پیدا کند. اگر تعدادتان بیشتر باشد بازی جذابتری خواهید داشت. اگر سگ شما در یک مکان نمی‌ماند حواس او را با چند تیکه غذای تشویقی پرت کنید، سپس قایم شوید. فراموش نکنید بعد از اینکه شما را پیدا کرد حتما تشویقش کنید تا مدت طولانی‌تری بازی را ادامه دهید. این تشویق می‌تواند یک نوازش ساده یا غذاهای تشویقی مختلف باشد. برای شروع مکان‌های راحت‌تری برای قایم شدن انتخاب کنید و به مرور زمان بیشتر او را درگیر کنید.

2) بو کشیدن

یکی دیگر از بازی‌های جذابی که می‌توانید انجام دهید این است که او را وادار کنید تا با بو کشیدن چیزی را پیدا کند. این هم مثل قایم با شک هم انرژی ذهنی هم فیزیکی سگ شما را درگیر خواهد کرد. وقتی که او خیلی گرسنه است، غذایش را در قسمت¬های مختلف خانه پنهان کنید تا با بو کشیدن آنها را پیدا کند. کم کم می‌توانید مکان‌های سخت‌تری را انتخاب کنید.

 کنترل انرژی سگ با sniffing

3) آموزش دادن

این روزها فرصت خوبی است برای این که کارهای جدیدی به او یاد دهید. آموزش دادن کارهای جدید ذهن سگ‌ها را درگیر می‌کند که می‌تواند برای کنترل انرژی روحی آنها بسیار مفید باشد. حتی می‌توانید کارهای خانه را به او یاد دهید! برای مثال به او آموزش دهید اسباب بازیهای خود را در جای خود بگذارد یا لباس‌های کثیف را داخل سبد حمام بگذارد!

4) ورزش کردن

اگر به دنبال یک وسیله برای ورزش کردن سگ خود هستید، هیچ چیز بهتر از تردمیل نیست. بعد از چند روز او عاشق تردمیلش خواهد شد! همچنین اگر ورزشکار هستید، می‌توانید تمرینات بدنسازی، یوگا و پیلاتس خود را همراه او انجام دهید.

۵) بکش بکش (Games of tug)

اسباب بازی‌های طناب مانندی وجود دارند که سگ‌ها عاشق آن‌ها هستند. با به دندان گرفتن و کشیدن آنها علاوه بر سرگرم شدن، لثه‌ها و عضلات صورت و فک آن‌ها هم تقویت می‌شود. این تاگ­‌ها به ویژه برای سگهایی که خوی عصبی دارند بسیار مناسب است. با این کار شما بدون اینکه سگ خود را بیرون ببرید و حتی کاری انجام دهید، کنترل انرژی آن‌ها را در دست خواهید گرفت.

 کنترل انرژی سگ با تاگ بازی
games of Tug

6) کلاس‌های آنلاین آموزشی برای کنترل انرژی سگ‌ها

آیا ایده جدیدی برای تمرین کردن و سرگرم کردن سگ خود ندارید؟ نگران نباشید، خبر خوب این است که سایت‌های زیادی وجود دارند که دوره‌های آموزشی برای سگ‌ها برگزار می‌کنند! این کلاس‌ها علاوه بر اینکه برای کنترل انرژی جسمانی و روحی سگ شما مفید هستند. به او کمک می‌کند رفتارهای جدیدی یاد بگیرید. چند تا از بهترین وبسایت‌های موجود عبارتند از:

این‌ها بهترین مثال‌هایی هستند که می‌توانند همزمان انرژی فیزیکی و جسمانی سگ‌ها را درگیر کنند. این تمرینات نه تنها او را سرگرم می‌­کنند بلکه باعث تقویت توانایی‌های آنها هم می‌شود. با این کارها از کسل شدن سگ خود جلوگیری کنید و تفریحی برای خودتان ایجاد کنید.

تمرینات ملایم‌تر برای کنترل انرژی سگ‌های مسن

وقتی سن سگ‌ها بالا می رود فعالیتشان کم می‌شود. ولی این مسئله به این معنی نیست که ورزش آنها را قطع کنید! سگ‌های مسن، مخصوصا آن‌هایی که آرتریت دارند، نه تنها می‌توانند ورزش کنند بلکه برای آنها انجام تمرینات ورزشی امری ضروری است. تمرینات مختلف به آنها کمک می‌کند انعطاف‌پذیری، استقامت بدن و مقاومت عضلات و مفاصل نیز افزایش یابد. همچنین از مشکلات افزایش وزن جلوگیری می‌شود. فعالیت‌های مختلف ورزشی به عملکرد درست روده هم کمک می‌کنند که برای سگ‌های مسن خیلی اهمیت دارد. از ورزشهایی مثل شنا و پیاده روی ملایم برای کنترل انرژی سگ مسن خود کمک بگیرید.

نکته مهم

قبل از اینکه ورزشی را شروع کنید حتما برای یک چکاپ کلی به دامپزشک مراجعه کنید. دکتر دامپزشک می‌تواند حیوان خانگی شما را از نظر احتمال داشتن مشکلات قلبی، مفصلی، عضلانی یا ریوی بررسی کند. اگر فعالیتی برای او مضر باشد یا تمرین خاصی نیاز باشد، به شما خواهد گفت.

پرهیز از فعالیت بیش از حد

وقتی با سگ خود در حال تمرین کردن هستید، به علایمی که نشان دهنده خستگی او است، توجه کنید. نشانه‌هایی که باید توجه کنید عبارت است از: نفس نفس افتادن، تلوتلو خوردن یا خودداری کردن از همراهی شما. اگر هرکدام از این علائم را مشاهده کردید دفعه بعدی تمرینات راحت‌تر یا مدت کم‌تری را برای کنترل انرژی آن‌ها در نظر بگیرید.

پرهیز از دهیدراسیون

حواستان به کم ‌­آبی سگ‌ها باشد

سگ‌ها هم مثل انسان‌ها در معرض خطرات کم ­آبی و گرمازدگی هستند. در روزهای گرم بطری آب همراه خود داشته باشید. مکان‌­هایی را برای تمرین انتخاب کنید که منبع آب عمومی دارند. له له زدن، گیجی و ضعف از نشانه‌های بارز دهیدراته شدن بدن سگ‌ها است. نژادهای که پوزه کوتاهی دارند، مثل باکسر و فرنچ بولداگ، به علت اینکه سیستم تنفسی کارآمدی ندارند، بیشتر در معرض کم آبی قرار دارند.

سخن آخر

خیلی از این مواردی که گفته شد، علاوه بر کنترل انرژی فیزیکی سگ‌ها، در روحیه آنها هم تاثیر مثبت دارد. این‌ها بهترین فعالیت‌­هایی هستند که همزمان استقامت بدنی و خلاقیت ذهنی سگها را بالا می‌برند. همین الان یکی از این گزینه‌ها را امتحان کنید، تا مانع بدخلقی و بیماریهای مختلف حیوان خانگی خود شوید.