در نگاه اول دوبرمن سگی خشن و ترسناک به نظر می‌رسد اما طرفداران این نژاد از او به عنوان سگی بسیار دوست داشتنی و همدمی وفادار و وظیفه شناس یاد می‌کنند . برخلاف چیزی که در ذهن اغلب مردم است پیوندی عمیق و خلل ناپذیر بین سگ دوبرمن و صاحبش وجود دارد. یک دوبرمن خوب سگی پایدار و مقاوم است و رفتاری دوستانه دارد مگر اینکه شما را به عنوان یک عامل مخاطره آمیز برای خانواده خود قلمداد کند.

چند نکته راجع به نژاد دوبرمن

  •  اصالت سگ دوبرمن به کشور آلمان برمی‌گردد، جایی‌که توسط مامور جمع آوری مالیات، لوئیس دوبرمن برای محافظت از خود و پول‌های جمع‌آوری شده در برابر دزد‌ها و راهزنان به‌وجود آمد.
  • دوبرمنی که همراه کودکان و حیوانات خانگی رشد کند و بزرگ شود، علاقه زیادی به مراقبت کردن از آنها دارد و یک همدم و دوست خوب برای کودکان خواهد‌ بود.
گروه نژادی: کاری قد: ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر وزن: ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم طول عمر: ۱۰ سال

نگاهی اجمالی

نژاد دوبرمن

دوبرمن سگ تضاد‌هاست! بدین معنا که سگ دوبرمن در نگاه اول ممکن است خشن ، ترسناک و حتی شوم به نظر برسد؛ اما طرفداران این نژاد از او به عنوان سگی بسیار دوست داشتنی و همدمی وفادار و وظیفه‌شناس یاد می‌کنند . برخلاف چیزی که در ذهن اغلب مردم است، پیوندی عمیق و خلل ناپذیر بین سگ دوبرمن و صاحبش وجود دارد. یک دوبرمن خوب سگی پایدار و مقاوم با رفتاری دوستانه است، مگر اینکه شما را به عنوان یک عامل مخاطره‌آمیز برای خانواده خود قلمداد کند.

دوبرمن در صورتی برای شما مناسب است که آمادگی هدایت و رهبری او را داشته باشید، او را به طور منظم تمرین دهید و امکان فعالیت بدنی را برایش فراهم کنید تا هوش و ذکاوتش را به نمایش بگذارد. هیچگاه هوش سگ دوبرمن را دست کم نگیرید.

سگ دوبرمن در زمره‌ی باهوش‌ترین سگ‌هاست. به همین خاطر صاحب حیوان باید مراقب باشد که سگ تصور نکند میتواند از او پیش دستی کند.

در رابطه با بکارگیری این نژاد به عنوان سگ نگهبان باید بدانیم سگ دوبرمن نه تنها دارای توانایی ذاتی در حفاظت از خانواده خود است، بلکه قادر است خطرها و تهدید‌های موجود را نیز پیش‌بینی کند. چون این سگ بسیار باهوش است و معمولا اشتباه نمی‌کند؛اما اگر سگ دوبرمن به درستی تربیت نشده باشد و رفتار‌های اجتماعی به او آموزش داده نشده باشد ممکن رفتارهایی تهاجمی به نشانه مظنون شدن به افراد و حمله به آنان از خود بروز دهد.

بسیاری از مردم برای اهدافی مثل محافظت و نگهبانی از این سگ استفاده میکنند، اما در حقیقت هیچ‌کس به یک سگ نگهبان کاملا آموزش دیده نیاز ندارد. اغلب افراد صرفا به دلیل ظاهر ترسناک و بازدارنده‌ی این سگ از او بهره می برند.

اگر فضای خانه خود را با او تقسیم می‌کنید، به مرور متوجه خواهید شد که نگهداری از او چندان هم سخت نیست. به شرطی که ناخن‌های او را به طور مرتب کوتاه کنید، تناسب اندام و وزن سگ خود را در نظر داشته باشید و به صورت هفتگی او را برس بکشید تا ریزش مو به حداقل میزان ممکن برسد.

یک سگ نگهبان هوشیار ممکن است به شدت پارس کند، به همین دلیل بهتر است از زمان تولگی روی رفتار پارس کردن سگ کار شود تا در آینده مشکل ساز نشود.

بیشتر مردم با رنگ سیاه سگ دوبرمن آشنا هستند؛در حالیکه این سگ در رنگ‌های مختلفی وجود دارد؛ از سیاه با لکه‌های رنگی گرفته تا حنایی و خاکستری و برنزه روشن که به ایزابلا معروف است.

رنگ‌های سفید یا کرم حاصل جهش‌های ژنتیکی می‌باشند که معمولاً با مشکلات عدیده سلامتی همراه هستند.

مشوق‌ها

  •  آموزش پذیری و تطبیق پذیری با محیط 
  • توانایی زندگی  آپارتمانی
  • توانایی بالای نگهبانی و محافظت 
  • قلمرو طلبی به نوعی که توانایی حفاظت و نگهداری از محل زندگی خود را دارد
  • ریزش موی متوسط

عوامل‌محدودکننده

  •  دوستی نکردن و ارتباط نگرفتن با غریبه‌ها 
  •  عدم رفتار دوستانه با سایر سگ‌ها

به این نژاد در ایالات متحده آمریکا و کانادا Doberman Pinscher گفته می‌شود و در سایر کشور‌ها، از لفظ Doberman استفاده می‌شود. دوبرمن شهرت خوبی به عنوان یک سگ مهاجم دارد. در فیلم سینمایی Up که برنده جایزه اسکار شد،Alpha کلیشه‌‌ای از یک سگ دوبرمن را به تصویر میکشد. بدجنس و آب‌زیر‌کاه است و چندان باهوش به نظر نمی‌رسد. هرچند خوشبختانه این شخصیت ساختگی است و در فیلم وجود دارد و شباهتی به دوبرمن واقعی ندارد.

آیا می‌دانستید؟

تاریخچه نژاد دوبرمن

doberman

آقای لوئیس دوبرمن که مامور جمع‌آوری مالیات بود، برای حفاظت از پول‌ها و حمل و نقل ایمن آن‌ها به فکر داشتن یک سگ محافظ افتاد. برای این کار سگ‌های مو کوتاه گله را با سگ‌های Rottweiler و Terrier‌های سیاه و قهوه‌ای آمیزش داد. برخی معتقدند سگ‌های براقی مثل Greyhound و Weimaraner هم جزو سگ‌های انتخاب شده برای این کار بودند. اولین دوبرمن به شکل امروزی در سال ۱۸۹۷ در کشور آلمان رونمایی شد.

در جنگ جهانی دوم، نیروی‌دریایی‌ ارتش ایالات متحده آمریکا از این سگ به عنوان نگهبان، پیام‌رسان و برای نظارت بر کار سربازان استفاده می‌کرد. بطوریکه در آزادسازی کشور گوام ,۲۵ سگ دوبرمن نیروی دریایی ارتش آمریکا کشته‌ شدند.

اهمیت این سگ تا آنجایی است که در سال ۱۹۹۴ ، مجسمه یادبود برنزی از آن در کشور گوام ساخته شد که از آن با لفظ همیشه وفادار یاد می‌کنند.

رفتارشناسی

دوبرمن سگ همیشه وفادار

هوش،تربیت پذیری و شجاعت دوبرمن او را قادر به انجام نقش‌های متفاوتی کرده‌ است، از سگ‌ پلیس و فعالیت‌های نظامی گرفته تا محافظت از افراد و بکارگیری آنان به عنوان دوست و همدم.

یک دوبرمن ایده‌آل پر‌‌ انرژی، هوشیار، مصمم و مطیع است. این ویژگی‌ها زمانی حاصل می‌شود که این سگ همراه خانواده خود زندگی کند ، اگر دوبرمن را به تنهایی در حیاط خانه رها کنید ، هیچگاه به عنوان یک مراقب خوب عمل نخواهد‌کرد.

می‌توانید آموزش توله دوبرمن خود را از زمانی که او را به خانه می‌آورید شروع کنید ، برخلاف آنچه تصور می‌کنید او قادر است حتی در ۸ هفتگی هر چه را که به او می آموزید فراگیرد. منتظر نمانید تا در ۶ ماهگی تعلیم‌دادن را شروع کنید زیرا در آن زمان با سگی لجباز و خودرای طرف خواهید بود که به راحتی زمان تولگی فرمان‌پذیر نیست.

در صورت امکان می‌توانید در سنین ۱۰ تا ۱۲ هفتگی سگتان را به مراکز آموزش سگ‌ها ببرید تا هرچه بیشتر اجتماعی شوند. این نکته را بخاطر داشته باشید که بسیاری از این مراکز درخواست ارائه مدارک واکسیناسیون به روز سگتان را دارند. به عقیده بسیاری از دامپزشکان ، تا زمانیکه واکسن‌های تولگی شامل هاری، پاروویروس و دیستمپر کامل نشده‌اند باید از رویارویی آن‌ها با سگ‌های دیگر اجتناب کرد.

به جای این نوع تعلیم رسمی، میتوانید توله سگ خود را در خانه و در کنار خانواده و دوستان آموزش دهید تا دوره واکسن‌های تولگی کامل شود.

با پرورش‌دهنده صحبت کنید و دقیقا به او توضیح دهید چگونه سگی می‌خواهید و از او در انتخاب سگ مناسب کمک بگیرید. از آنجایی که پرورش‌دهنده‌ها هر روز توله‌ها را می‌بینند و آن‌ها را بررسی میکنند می‌توانند در زمینه انتخاب آنچه می‌خواهید به شما کمک کنند.

فارغ از اینکه به دنبال چه ویژگی خاصی هستید، سعی کنید توله‌ای انتخاب کنید که والدین آن ویژگی‌های بارز مثبتی داشته باشند.

مشکلات سلامتی

سگی در میان گل‌های لاله

همه سگ‌ها پتانسیل ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی را دارند، مانند انسان‌ها که می‌توانند بیماری‌های خاصی را به ارث ببرند. 

یک پرورش‌دهنده خوب و قابل اطمینان واهمه‌ای از بیان مشکلات سلامتی نژادی ندارد و ادعای بی‌عیب و نقص بودن نژاد را از لحاظ سلامت نمی‌کند و اطلاعات غلط به شما نمی‌دهد .

از جدی‌ترین مشکلات این نژاد کاردیومیوپاتی است که به بزرگ شدن قلب منجر می‌شود، به همین دلیل معاینه سالانه قلب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی دیگر از مشکلات این نژاد بی‌ثباتی مهره‌‌های گردن (CVI) است که باعث فشار آوردن مهره‌ها روی نخاع و ضعف و عدم هماهنگی در اندام‌های حرکتی عقبی میشود. همچنین مستعد اختلالات فاکتورهای انعقادی و خونریزی و چاقی در سنین بالا نیز هستند.

رسیدگی و تیمار سگ دوبرمن

برس کشیدن دوبرمن باید به صورت هفتگی انجام شود، میتوان از حوله مرطوب هم استفاده کرد.

دوبرمن ریزش موی متوسطی دارد. برس‌ کشیدن منظم، هم سگ و هم خانه را تمیز نگه‌ می‌دارد .

مثل سایر سگ‌ها ، برس کشیدن قبل از حمام ، مو‌های مرده را جدا می‌کند و در نتیجه باعث کاهش ریزش مو‌ها میشود. کوتاه کردن ناخن‌ها زمانی که لازم باشد (هر چند هفته یکبار) و مسواک زدن دندان‌ها به منظور حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان به ارتقا سطح سلامت حیوان کمک می‌کند.

راهنمای خرید نژاد دوبرمن

پتوپیا در حال بررسی و شناسایی مراکز و فروشنده‌های معتبر و قابل اعتماد سگ است. اگر مرکز یا شخصی را می‌شناسید به ما معرفی کنید و اگر فروشنده هستید از طریق صفحهٔ تماس با ما با ما ارتباط برقرار کنید.

پست اینستاگرام این مطلب را هم ببینید

https://www.instagram.com/p/B0JN_7fh1T0/

ترجمه: محمد مدرسی – دانشجوی دامپزشکی

منبع: Vetstreet.com