سگ نژاد باکسر، هوشیار، مهربان، باهوش ولی گاهی همراه با رفتارهای احمقانه هست. آن ها علاقه‌ی زیادی به بودن در کنار خانواده دارند؛ اگر شما بچه دارید و به دنبال داشتن یک سگ خانگی هستید، سگ نژاد باکسر می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. البته این نکته هم در نظر داشته باشید که آن‌ها در مقابل غریبه‌ها چهره ترسناکی به خود می‌گیرند که نشان دهنده حس وفاداری زیاد آن‌ها نسبت به صاحب خود است.

تاریخچه

آلمانی ها در اواخر قرن نوزدهم میلادی شروع به پرورش سگ‌های نژاد باکسر، به عنوان یک نژاد کاری کردند. نژاد باکسر به همراه نژادهای بولداگ و بول تریر عضو خانواده‌ی bullenbeisser (به معنای گاو تلخ) هستند.

برای منشاء نام این نژاد، یعنی باکسر (boxer) دو احتمال مطرح می‌شود:

 1. ممکن است از تغییر کلمه آلمانی “beisser” به وجود آمده باشد.
 2. یا این نام این نژاد به وضعیت بدنی این سگ‌ها اشاره دارد. وقتی باکسرها حالت تهاجمی به خود می‌گیرند، حالت بدنشان شبیه به بوکسورها می‌شود (روی دو پای خود ایستاده و پنجه های خود را به حالت دفاعی نشان می دهد).

سال‌هاست که سگ نژاد باکسر به عنوان سگ راهنما برای نابینایان، سگ پلیس و سگ نگهبان پرورش داده می‌شود. حتی به عنوان پیام رسان و پیش آهنگ ارتش آلمان در جنگ جهانی اول به کار گرفته شد. 

صفات نژادی

 • گروه نژادی: نژاد باکسر جزو دسته سگ های کاری دسته بندی می شود.
 • قد:حدود 53 – 64 سانتی متر
 • وزن: 25 تا 34 کیلوگرم
 • طول عمر: 8 – 10 سال
باکسر سفید

ویژگی های اصلی Boxer

ویژگی‌های اصلی نژاد

از تطابق پذیری نسبتا خوب سگ نژاد باکسر نباید بگذریم. درواقع با خیال راحت می توانید حیوان خانگی خود را در آپارتمان نگه دارید بدون این که نگران سر و صدای زیاد آن ها باشید. شما حتی اگر گربه یا بچه کوچک هم دارید می توانید بدون نگرانی آن ها را در کنار سگ خود داشته باشید. اما متاسفانه با سگ های دیگر روابط دوستانه ای از خودش نشان نمی دهد. 

این سگ ها هوش نسبتا بالایی دارند به همین خاطر به خوبی آموزش‌های شما را فرا گرفته و تربیت می‌شوند.  پس می‌توان گفت باکسرها برای نگهبانی از شما گزینه مناسبی هستند. 

سگ های نژاد باکسر سگ های پرتحرکی هستند و حتما نیاز دارند که با آن ها بازی شود یا به گردش روزانه بروند. آن ها از مشکلات سلامتی نسبتا زیادی رنج می برند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست ندارید در خانه خود موی سگ ببینید، به نظرم باید در مورد داشتن باکسر تجدید نظر کنید! 

مشخصات ظاهری

جثه متوسط، اندام های قوی و ماهیچه های محکم از نشانه های بارز باکسر ایده آل است. چهره سگ نژاد باکسر منحصر به فرد است. پوزه مربعی پهن، چهره چروکیده و نگران او هماهنگی مناسبی با جمجمه او دارد. سگ تقریبا بزرگی است با پاهای کشیده و بدنی قوی و تنومند. موهای بسیار کوتاه و براقی دارد.

نکته جالب!

سگ نژاد باکسر به دو رنگ برنزی و سفید وجود دارد. باکسرهای سفید زال نیستند و رنگ آن ها برخلاف بقیه نژادها، در نتیجه جهش ژنتیکی نیست. باکسر سفید همانند اکثر حیوانات سفید پوست در معرض خطر ناشنوایی قرار دارند. همچنین سگ های سفید به شدت در خطر آفتاب سوختگی و ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. یک چهارم از سگ‌های باکسر پرورش یافته سفید هستند، به همین دلیل قیمت بالاتری هم دارند. 

رفتارشناسی

باکسرها برخلاف ظاهر عصبانی و قلدرشان، سگ‌های شاد و سرگرم کننده‌ای هستند. تمایل زیادی به بازی کردن با بچه‌ها دارند، بسیار وفادار هستند و ارتباط خوبی با اعضای خانواده برقرار می‌کنند. شما با داشتن باکسر می‌توانید بدون نگرانی به هر جایی بروید، چرا که بادیگارد شخصی‌تان شما را همراهی می‌کند.

آیا از آن دسته افرادی هستید که یادگیری رفتارهای خاص توسط حیوان خانگیتان برای شما بسیار اهمیت دارد؟ نکته مثبت این جاست سگ نژاد باکسر فوق العاده باهوش است، ولی برای گرفتن بهترین نتیجه باید صبور و جدی باشید و حتما از مشوق ها استفاده کنید. حتما به خاطر داشته باشید برای آموزش زود شروع کنید! باکسر هفت- هشت هفته ای کوچولوی شما خیلی راحتر از باکسر هفت – هشت ماهه سرسخت با آموزش چیزهای جدید کنار می آید. بهترین مشوق او اسباب بازی هایش است.

سلامت

مشکلات سلامتی شایع در سگ‌های نژاد boxer

سگ نژاد باکسر مستعد ابتلا به تعداد زیادی بیماری است؛ ولی برای کسانی که عاشق داشتن باکسر هستند پیشگیری از بیماری‌های احتمالی  بسیار مهم است. خبر خوب این است که بنیاد خیریه باکسر آمریکا نسبت به سایر باشگاه‌های مرتبط با نژادهای سگ، سرمایه‌ بیشتری برای تحقیقات ژنتیکی جمع‌آوری کرده است.  یکی از بزرگترین موفقیت‌های این بنیاد خیریه آمریکا، شناسایی ژن مسئول یک بیماری قلبی شایع است. کاردیومیوپاتی (Boxer cardiomyopathy ) یک بیماری کشنده و تخریب کننده قلب در سگ نژاد باکسر است.

مشکلات قلبی باکسرها به کاردیومیوپاتی ختم نمی شود. تنگی آئورت و ساب آئورت (Aortic/subaortic stenosis  (AS/SAS) ) از دیگر مشکلات قلبی رایج سگ نژاد باکسر است . تنگی آئورت درواقع باریک شدن دریچه آئورت به دلیل رسوب مواد مختلف در دیواره‌ی دریچه  است. علت آن احتمالا ژنتیکی است ولی متاسفانه نمی‌دانیم چه ژن‌هایی در آن دخیل هستند  و آزمایش غربالگری برای آن وجود ندارد.  تنها راه پیشگیری از تنگی دریچه آئورت، نگرفتن توله از سگ‌هایی است که به این مشکل دچار شده‌اند. نژاد باکسر در معرض اختلالات عصبی نیز هست ؛ از جمله میلوپاتی دژنراتیو که نوعی اختلال عملکرد عصبی پیشرونده است. نکته مثبت این است که آزمایش غربالگری ژنتیکی با توجه به ناقل بودن یا نبودن والدین، برای تشخیص این بیماری در سگ، وجود دارد.

در مقایسه با سایر نژادها، باکسرها نسبت به نفخ معده حساس تر هستند. نفخ معده اگر ادامه پیدا کند منجر به شرایط جدی تری به نام پیچ خوردگی معده ( gastric torsion ) می شود. تورشن معده از آن جهت اهمیت دارد که موجب انسداد در جریان خون می شود و حیوان خانگی شما در طی چند ساعت تلف خواهد شد. از این رو بهتر است در صورت مشاهده علائمی مانند: بی قراری، ریزش بزاق، کم رنگ شدن لثه همراه لیسیدن لب ها، حالت تهوع بدون استفراغ و درد در ناحیه شکم، هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید تا تحت جراحی قرار بگیرد. بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاقات جراحی ( “stomach tacking” ) است که از پیچ خوردگی معده جلوگیری خواهد کرد.

 متاسفانه خطراتی که سلامتی سگ نژاد باکسر را تهدید می کند به این موارد ختم نمی شود. بیماری هایی از جمله: آلرژی، مشکلات پوستی یا سرطانهایی مثل لنفوما، همانژیو سارکوما، تومورهای ماست سل و غیره را هم به این لیست می توان اضافه کرد. 

در مراجعات دامپزشکی خود باید در نظر داشته باشید سگ نژاد باکسر نمی تواند آسپرومازین (از داروهای آرامبخش رایج در دامپزشکی) را تحمل کند؛ زیرا منجر به آریتمی و ایست قلبی می شود.

همه این بیماری ها را نمی توان در توله سگ در حال رشد پیش بینی کرد. به همین دلیل برای تهیه باکسر باید به یک پرورش دهنده معتبر که نسبت به غربالگری ژنتیکی متعهد است مراجعه کنید.

به علت این که باکسر ها سگ های بازیگوشی هستند و زیاد غذا می خورند؛ مشکلاتی مثل گرفتگی، ضایعات و ساییدگی پوست، اسهال و استفراغ موارد غیر عادی نیستند.

هنگامی که توله سگ جدیدی به خانه می آورید ساده ترین کاری که می توانید جهت پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و افزایش طول عمر انجام دهید این است که از چاقی او جلوگیری کنید.

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که همه نژادها با مشکلات سلامتی مواجه هستند. هدف ما از ذکر کردن این موارد در مجله پتوپیا تنها کمک کردن به شما در تصمیم گیری آگاهانه جهت داشتن یا نداشتن باکسر است. امیدواریم که ویژگی های مثبت این حیوان باهوش و بازیگوش را فراموش نکنید.

رسیدگی و تیماری

نژاد شیطان و فعال باکسر از دسته نژادهای کاری

آیا شما هم وقت کافی برای مراقبت از حیوان خانگی خود ندارید؟ آیا دوست ندارید مدام نگران او باشید؟ باکسر دقیقا مناسب شماست! با موهای کوتاه و صاف خود که شانه زدن روزانه را ساده می کند، می توان گفت جزو سگ هایی با مراقبت راحت هستند. به حمام های مکرر نیاز ندارند و هفته ای یک بار حمام کردن برای سالم و براق ماندن موهای او کافی است. ممکن است دکتر دامپزشک ضدعفونی کردن گوش ها با محلول ضدعفونی را به شما توصیه کند. ولی حتما مطمئن شوید پنبه مورد استفاده بیشتر از انگشت کوچک شما وارد گوش نشود. 

مورد دیگری که باید رعایت کنید، کوتاه کردن ناخن های او است. اجاه ندهید آنقدر بلند شوند که صدای ناخن هایش را روی زمین بشنوید!

شما می توانید سگ نژاد باکسر را با آموزش منظم، ورزش زیاد و مهربانی به سگ رویاهای خود تبدیل کنید. اما بدون این چیزها او می تواند به یک کابوس تبدیل شود! نمی توانید تصور کنید میزان خسارت هایی که یک باکسر بی حوصله می تواند وارد کند چقدر است!

راهنمای خرید

راهنمای خرید boxer توله سگ

در این قسمت می خواهیم نکاتی را که هنگام گرفتن باکسر از پرورش دهنده یا پناهگاه باید به خاطر داشته باشید، ذکر کنیم:

۱. پرورش دهنده خوب = توله سگ مناسب

یک پرورش دهنده خوب به راحتی شما را به توله سگ مناسب می رساند. تمام گواهی نامه های بهداشتی لازم را دارد و علاقه دارد خریداران را گلچین کند تا این که فقط با قیمت بیش تر بفروشد!

هر سوالی در مورد خلق و خو، وضع سلامتی و علایق باکسر دارید با حوصله به تمام آن ها جواب می دهند. حتی از شما هم در مورد وضعیت نگهداری آینده او سوال خواهند پرسید.

یکی از مدارک مهمی که می توانید درخواست کنید، مدرک ارتوپدی حیوانات ( Orthopedic Foundation for Animals (OFA) ) است تا از بیماری های دیسپلازی لگن و تیروئید مطمئن شوید.

شما می توانید یک قرارداد کتبی درخواست کنید که در آن پرورش دهنده موظف است هر زمانی که شما از پس نگهداری آن بر نیامدید آن را پس بگیرند.

تهیه کردن حیوان خانگی را همانند خریدن گوشی یا لوازم مهم بدانید و بدون تحقیق از سایت های اینترنتی به هیچ وجه خرید نکنید. از پرورش دهندگانی گه صرفا به دنبال گرفتن کارت اعتباری شما هستند تا فروختن یک سگ سالم دوری کنید.

مهم ترین نکته ای که باید قبل از خریدن سگ نژاد باکسر در نظر داشته باشید این است که آیا یک سگ بزرگسال مناسب شماست یا توله سگ. درست است که توله سگ ها سرگرم کننده هستند ولی نیاز به زمان و توجه بیشتری دارند. از طرفی باکسر بزرگسال از قبل تحت آموزش هایی قرار گرفته که شاید مطابق سلیقه شما نباشد.

۲. اگر می خواهید یک باکسر را از پناهگاه بگیرید

اگر می خواهید سگ نژاد باکسر را از پناهگاه حیوانات یا یک سازمان حمایت از حیوانات تهیه کنید، گزینه های زیادی وجود دارد که ما کاربردی ترین ها را برای شما در ادامه توضیح می دهیم.

 • وبسایت ها: سایت های زیادی وجود دارند که شما می توانید از آن ها بهره ببرید. همچنین از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام می توانید استفاده کنید.
 • متخصصان محلی: می توانید از پناه گاه های اطراف خود کمک بگیرید. همچنین ممکن است کسانی در اطراف شما باشند که مجبور به واگذاری سگ خود باشند.
 • سوالات کلیدی که حتما باید پرسیده شوند: 
 • تا این جا متوجه شدید که به کدام موارد باید توجه کنید ولی سوالات ضروری هم وجود دارند که باید پاسخشان را بدونید.
 • انرژی او در چه اندازه ای است؟
 • در کنار حیوانات دیگر چه واکنشی دارد؟
 • علاقه مندی های او چیست؟
 • چند سالشه؟
 • در کنار بچه ها و غریبه چه واکنشی از خود نشان می دهد؟
 • نکته خاصی در مورد سلامتی او وجود دارد یا نه؟

پتوپیا در حال بررسی و شناسایی مراکز و فروشنده‌های معتبر و قابل اعتماد سگ است. اگر مرکز یا شخصی را می‌شناسید به ما معرفی کنید یا اگر فروشنده هستید می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با ما ارتباط برقرار کنید.

پست اینستاگرام این مطلب را هم ببینید

https://www.instagram.com/p/B_kgqLKDBgN/?utm_source=ig_web_copy_link

منبع: Vetstreet

نویسنده و مترجم: مهسا رهنما - دانشجوی پزشکی