Rin Tin Tin توله ژرمنی بود که در جنگ جهانی اول پیدا شد. اولین سگ بازیگر، باعث محبوبیت و شناخت شدن نژاد ژرمن شپرد به عنوان یکی از بهترین نژادها برای تربیت شد. با داشتن هیکل بزرگ، گوش‌های ایستاده و چشم‌های تیزبینش، توانسته تندیس‌های قهرمانی را یکی پس از دیگری فتح کند. یک سگ تطبیق پذیر، ورزشکار و شجاع. این سگ قادر به انجام تمام کارهایی که از هر نژاد دیگری بر می‌آید. از هدایت و راهنمایی افراد نابینا و شناسایی مواد مخدر تا گرفتن مجرمین در حال فرار و خدمت در نیروهای نظامی. یک سگ پرانرژی، با وفا و یک همنشین فداکار.

اگر با موبایل یا صفحات نمایش کوچک در حال مطالعهٔ این صفحه هستید، با حرکت دادن جدول به سمت راست و چپ می‌توانید تمام عناوین جداول را مشاهده کنید. همچنین با بردن موس یا نگه‌داشتن انگشت خود روی هرکدام از موارد در جدول ویژگی‌های نژاد، توضیحات مربوط به آن عنوان به نمایش در می‌آید.

مشخصه‌های اصلی نژاد ژرمن شپرد


ویژگی‌های اصلی نژاد ژرمن شپرد


[tp_tooltip color=”999″ text=”نحوهٔ واکنش سگ نسبت به تغییرات” tooltip_style=”borderless” align=”bottom” animation=”swing” image=”” ]تطابق پذیری[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان محبت و احساسات سگ به انسان‌ها” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] رفتار دوستانه[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”مقدار و تناوب ریزش مو” tooltip_style=”borderless” align=”right” animation=”swing” image=”” ]ریزش مو[/tp_tooltip] [usr 5]
[tp_tooltip color=”999″ text=”میزان لذت بردن یا تحمل کردن سگ‌های دیگر” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با سگ‌ها[/tp_tooltip] [usr 2] [tp_tooltip color=”999″ text=”تحرک مورد نیاز روزانه” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] نیاز به تحرک[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان نیاز به تعامل با انسان‌ها یا سگ‌های دیگر” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] نیازهای اجتماعی[/tp_tooltip] [usr 3]
[tp_tooltip color=”999″ text=”فاکتورهای نظیر اندازهٔ سگ و علاقه او به پارس کردن” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با آپارتمان[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان نیاز به شست‌وشو، تیمار و موارد دیگر” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] نیاز به رسیدگی[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”چقدر سگ با غریبه‌ها رفتار دوستانه دارد” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با غریبه‌ها[/tp_tooltip] [usr 1]
[tp_tooltip color=”999″ text=”میزان پارس کردن و اعلام وجود با صدا دادن” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سروصدا[/tp_tooltip] [usr 2] [tp_tooltip color=”999″ text=”استعداد نژاد در ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] مشکلات سلامت[/tp_tooltip] [usr 4] [tp_tooltip color=”999″ text=”احساس مسئولیت سگ در قبال محافظت از خانه، حیات و حتی ماشین” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] قلمروطلبی[/tp_tooltip] [usr 5]
[tp_tooltip color=”999″ text=”میزان تحمل گربه‌ها یا دیگر حیوانات شکار ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با گربه‌ها[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”توانایی تفکر و حل مسئله سگ (نه آموزش‌پذیری) ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] هوش[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان تحمل به یادگیری حقه‌ها و علاقه به امتحان کردن چیزهای جدید ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] آموزش‌پذیری[/tp_tooltip] [usr 5]
[tp_tooltip color=”999″ text=”سگ‌هایی که در مواجهه با کودکان آرام، صبور و کم‌خطر هستند ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با کودکان[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”اینکه سگ چقدر علاقه به بازی و سرگرمی دارد ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سرگرم‌کنندگی[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”سگی که به احتمال زیاد در صورت حضور غریبه‌ها شما را مطلع می‌کند ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] توانایی نگهبانی[/tp_tooltip] [usr 5]

نگاهی اجمالی به نژاد ژرمن شپرد


نگاهی اجمالی به سگ ژرمن شپرد

توانایی های این نژاد در واقع به گذشته و ذات او به عنوان سگ گله باز می‌گردد. ژرمن شپرد برای خودش عناوین زیادی از جمله سگ پلیس، نظامی، راهنما، دستیار، جستوجوگر، نجات دهنده و کارآگاه را به دست آورده است. او در تمام فعالیت‌های مهم سگ ها مثل چالاکی، فرمان‌برداری، انضباط داشتن، پیگیری و خصوصا هدایت گله موفق بوده است.

ژرمن‌ها هنوز هم به عنوان سگ اهلی در مزارع و دامداری‌های دنیا از جمله آمریکا کار می‌کنند. در زمان سوارکاری پا به پای شما می‌دوند و در آخر برای به اصطبل بردن اسب‌ها و هدایت حیوانات مزرعه به شما کمک می‌کنند.

زندگی با این سگ ها کمی فداکاری شما را می‌طلبد. باید آماده ورزش جسمی و ذهنی برای سگ‌تان باشید. دو بار پیاده‌روی نیم ساعته در روز و یک بازی یا تمرین بدنی نسبتاً سنگین شروع خوبی‌ست. این سگ دوست‌داشتنی و محافظ، برای خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند هم گزینه ی خوبی‌ست. افرادی که مدت زیادی بیرون از خانه و در طبیعت زندگی می‌کنند هم می‌توانند به داشتن این نژاد فکر کنند. این نژاد برای زندگی در حیاط خانه و لانه ی سگ مناسب نیست و باید در خانه به عنوان یکی از اعضای خانواده حضور داشته باشد.

نکاتی از زندگی ژرمن‌ها


  • ژرمن ها بسیار باهوش اند و نباید آنها را ساده انگاشت. باید با شخصی پرتحرک و سرحال زندگی کنند تا به آن‌ها کارهای مناسب‌شان محول شود.
  • اگر از تولگی زندگی اجتماعی در خانواده به آن‌ها آموزش داده شود، برای کودکان دوست خوبی هستند.
  • ژرمن هیچ گاه نباید خجالتی، عصبی و یا پرخاشگر باشد.
[tp_blockquote author=”آیا می‌دانستید؟” link=”” target=”_blank” color=”#fff” background=”#ed9cc6″ quote_color=”#d71951″ border_color=”#ff92b2″ author_color=”#fff” bottom_background=”#fb5988″ style=”1″]در طول جنگ جهانی اول آمریکایی ها و انگلیسی ها (از آنجا که با آلمان در جنگ بودند) نام این نژاد را “آلساتین” گذاشتد که به معنای تگزاسی است. امروزه در برخی نقاط اروپا هنوز با این نام شناخته میشود. [/tp_blockquote]

تاریخچه نژاد ژرمن شپرد


تاریخچه سگ ژرمن

همانطور که از نامش پیداست خاستگاه این نژاد به آلمان برمی‌گردد.

در قرن ۱۹ میلادی کاپیتان آلمانی مکس فن استفانیتز، سعی کرد سگی را برای امور نظامی پیدا و تربیت کند. نتیجه‌ی تلاش‌های او، سگی بود با ظاهر خوب، هوش سرشار و تطبیق پذیری مناسب.

قابلیت بالای تطابق و جذابیت ظاهری این سگ، باعث جلب توجه علاقه‌مندان سگ‌ها در سایر کشورها شد. گرچه Rin Tin Tin معروف ترین ژرمن شپرد است اما اولین ژرمنی نبود که به آمریکا رفت. در سال ۱۹۰۶ اولین ژرمن به آمریکا وارد شد و در سال ۱۹۱۲ برای اولین بار در American Kennel Club (نهاد رسمی شناسایی و ثبت نژاد سگ در آمریکا) به عضویت پذیرفته شد. رفته رفته مردم آمریکا به این نژاد علاقه نشان دادند.

جنگ جهانی اول یک نقطه عطف در محبوبیت و پرورش این سگ بود. این سگ‌ها شجاعانه و بدون هراس از صدای توپ‌های جنگی و مین‌های زمینی، تجهیزات و آب و غذا را برای سربازان آلمانی حمل می‌کردند.

بعد از جنگ با بازی Rin Tin Tin  و دیگر ژرمن‌ها در فیلم‌های سینمایی، نژاد ژرمن شپرد تبدیل به محبوب‌ترین نژاد در آمریکا شد.

رفتارشناسی نژاد ژرمن شپرد


رفتارشناسی سگ ژرمن

نژاد ژرمن شپرد در حالت ایده‌آل، تیزبین، جسور و سرشار از اعتماد به نفس است. اگر از پدر و مادری با سرشت مناسب متولد شده باشد، سگی باهوش، فداکار، محافظ، بازیگوش و دوست داشتنی خواهد بود که به راحتی تربیت می‌شود.

ارتباطات اجتماعی

او ذاتاً از خانه و دارایی‌اش محافظت کرده و همیشه شما را از وجود افراد غریبه یا مزاحمان آگاه می‌کند. اما در صورتی که شما با مهربانی از ورود شخصی به خانه‌ی خود استقبال کنید، سگ هم او را می‌پذیرد. این سگ با سایر حیوانات خانگی ارتباط خوبی دارد. مخصوصاً اگر از تولگی با آن‌ها باشد. معمولاً هم پا روی دم گربه‌ها نمی‌گذارد و ارتباط خوبی با آن‌ها دارد.

نیاز به فعالیت

نژاد ژرمن شپرد نیاز به فعالیت مستمر دارد. همان‌طور که گفته شد، باید به فعالیت جسمی و ذهنی بالا بپردازد. اگر ژرمن شما سگ خانگی است؛ نیاز دارد با اهالی خانه و در محیط خانه زندگی کرده و تمرین‌هایی به عنوان ورزش ذهنی برایش در نظر بگیرید. مانند کمک کردن به شما در کارهای خانه با برداشتن وسایل و رساندن‌شان به شما.

نیازی نیست در خانه ی ویلایی یا با حیاط بزرگ زندگی کنید. اگر در آپارتمان هستید باید به سگ فرصت دویدن و ورزش‌های روزانه را برای حفظ شرایط پایدارش بدهید. در غیر این صورت حوصله‌اش سر رفته و سگی عصبی و خرابکار خواهید داشت.

هوش و تعلیم پذیری

ژرمن ها باهوش و فعال هستند و به شدت قابلیت تعلیم پذیری دارند. ژرمن‌ها به تعلیم و تربیت نیاز دارند. اگر تربیت نشوند و آن‌ها را با چالش‌های مختلف آموزشی مواجه نکنید، دچار مشکلات روانی و جسمی می‌شوند.

در ژن ژرمن‌ها نگهبان بودن، پلیس بودن، راهنمایی کردن، جستوجو و نجان دادن دیگران نهاده شده است. آن‌ها تقریباً هر چیزی می‌توانند باشند، جز بازی کردن نقش یک موجود بی خاصیت. اگر شما برای این سطح از توجه و تعهد آمادگی ندارید، بهتر است سراغ نژاد دیگری بروید.

نگهبانی

می‌توانید به جای سرپرستی از یک سگ که صرفاً برای نگهبانی تربیت شده و ممکن است از پسش بر نیایید، یک ژرمن داشته باشید. نژاد ژرمن شپرد هم اجتماعی است و هم به طور ذاتی از خانواده‌ای که در آن است محافظت می‌کند.

او همیشه شما را در دید خودش دارد و حواسش به شماست. ممکن است روی پای شما دراز بکشد یا چند متر آن‌طرف‌تر باشد؛ اما اجازه نمی‌دهد از میدان دیدش خارج شوید. این ویژگی‌ را از اجدادش که سگ‌های گله بودند به ارث برده است. اگر سگی نمی‌خواهید قدم به قدم با شما باشد، ژرمن را انتخاب نکنید.

آیا ژرمن به صورت پیش فرض به این مرحله خواهد رسید؟ نه

 یک نژاد، هر چقدر هم که باهوش باشد، اگر درست تربیت نشود، رفتارهای بدی از خودش نشان می‌دهد. مثل صدای ناهنجار، پارس‌های گوش‌خراش، کندن‌های نابه‌جای زمین، دزدیدن غذا و … .

تمام سگ ها چشمه‌ای از این کارها را در دوران نوجوانی نشان می‌دهند. درباره ی ژرمن دوران جوانی از ۶ ماهگی شروع می‌شود و تا حدود ۲ سالگی ادامه دارد. شروع سریع آموزش و تربیت، صبوری و داشتن عظمی راسخ برای تربیت مناسب نژاد ژرمن شپرد ضروری هستند.

جمع‌بندی

آگاه باشید که خلق و خوی ژرمن تا حد زیادی شبیه به اجدادش است. یعنی سگ‌هایی که برای کار استفاده می‌شدند. آن‌ها به شدت قوی بودند و لازمه‌ی کارشان، استقامت و فعالیت بسیار زیاد بوده است. اگر سگ را فقط برای هم نشینی می‌خواهید بهتر دنبال نژاد دیگری باشید.

مشکلات سلامتی نژاد ژرمن شپرد


مشکلات سلامتی نژاد ژرمن شپرد

تمام سگ‌ها مانند انسان‌ها می‌توانند مستعد ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی باشند که آن‌ها را از پدر و مادر خود به ارث می‌برند. از واردکنندگان یا پرورش دهند‌ه‌هایی که سلامت توله را گارانتی نمی‌کنند، فرار کنید! همچنین به کسانی که می‌گویند توله از زمان تولد در محیط ایزوله پرورش یافته و قطعا هیچ مشکلی ندارد، اعتماد نکنید. پرورش دهندگان قابل اعتماد شما را از تمام مشکلات احتمالی آگاه می‌کنند.

در اینجا خلاصه ای از نکات مهم درباره ی سلامت ژرمن شپرد خواهیم گفت:

زوال مفصل لگن

ژرمن ها مستعد ابتلا به بیماری‌ هستند که دیسپلازی یا زوال مفصل لگن نام دارد. در این بیماری مفصل لگن و ران دچار ناهنجاری‌های رشد می‌شود. پرورش دهندگان با انتخاب مولدین با ویژگی‌های فیزیکی مطلوب‌تر، سعی می‌کنند که احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهند.

در زوال مفصل لگن، انتهای بالایی استخوان ران به درستی در حفره‌ی مفصلی استخوان لگن قرار نمی‌گیرد. این مفصل به مرور زمان دچار تخریب و التهاب شده و درد زیادی را ایجاد می‌کند. با توجه به وخامت مشکل، زوال مفصل لگن به کمک دارو درمانی یا عمل‌های جراحی قابل درمان است.

تشخیص بیماری به کمک مشاهده یا معاینه‌ی بالینی در مراحل ابتدایی تقریباً غیرممکن است و بهترین راه پیشگیری از آن، خرید سگ از محل‌های معتبر است.

بیماری اختلال عضلانی مخرب

بیماری اختلال عضلانی مخرب یا میلوپاتی دژنراتیو، یک بیماری عصبی است که مشابه بیماری MS در اسنان است. این بیماری به آهستگی باعث فلج شدن سگ می‌شود و متاسفانه غیر قابل درمان است.

علایم بیماری معمولاً به تدریج ظاهر شده و پیشرفت می‌کنند. کشیده شدن اندام حرکتی عقبی از علایم ابتدایی هستند. درد، ناراحتی و همچنین رشد ناهنجار ناخن‌ها از دیگر علایم اولیه‌ی بیماری هستند.

دیابت شیرین

دیابت شیرین، همان دیابت شایع خودمان است که در آن قند خون و ادرار بیشتر از حد معمول می‌شود. به طور کلی به تمام بیماری‌هایی که باعث افزایش میزان ادرار می‌شوند، دیابت می‌گویند. منتها چون ادرار در این بیماری پر از قند است، به آن دیابت شیرین می‌گویند.

دیابت شیرین در سگ‌ها قابل درمان نیست ولی با استفاده از داروها می‌توان پیشرفت بیماری را کند کرد. ابتلا به بیماری به کمک تست‌های سریع (Rapid test) یا آزمایش خون صورت می‌گیرد.

بیماری‌های قلبی

مثل خیلی از نژاد های بزرگ، ژرمن‌ها ممکن است از بیماری های قلبی رنج ببرند. بیماری‌هایی مانند مشکل در ضربان قلب، بیماری دریچه‌های قلب یا هایپرتروفی (بزرگ شدن) قلب. معاینه‌ی سالیانه برای یافتن این مشکلات حیاتی است؛ زیرا خیلی از آن‌ها در مراحل ابتدایی پاسخ خوبی به درمان می‌دهند.   

مشکلات گوارشی

نفخ یکی از مشکلات گوارشی شایع در نژاد ژرمن شپرد است. در این عارضه، معده پر از هوا می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث پیچش روده و قطع خونرسانی به آن‌ها شود که به سرعت رخ داده و در عرض چند ساعت باعث مرگ حیوان می‌شود.

علایم نفخ و پیچش روده شامل موارد زیر است:

  • بی‌قراری
  • بیرون ریزی زیاد بزاق
  • مخاط رنگ پریده
  • لیس زدن مداوم لب
  • تقلا برای استفراغ بدون بالا آوردن
  • درد

تنها راه درمان پیچش روده‌ها، جراحی است. اگر ژرمن شپرد شما دچار نفخ می‌شود، حتماً از دامپزشک خود در مورد راه‌های برای پیشگیری از این اتفاق مشورت بگیرید.

مشکلات سلامتی شایع‌ دیگر

مشکلات شایع دیگر شامل صرع، مشکلات بینایی، اختلالات انعقادی، بیماری‌های سیستم ایمنی، سرطان خون، اختلالات سوء هاضمه مثل نارسایی پانکراس است. خیلی از این بیماری‌ها اساس ژنتیکی دارند.

مشکلات خلق و خو

همانند بیماری‌های خاصی که اشاره شد، خلق و خو نیز پایه‌ی ارثی دارد. از فروشنده درباره ی خلق و خوی حیوان سوال کنید چون یک ژرمن بی ثبات، پرخاشگر یا خجالتی، سگ خوبی نیست.

البته تمام این موارد در یک توله‌ی در حال رشد قابل بررسی و تشخیص نیست. در واقع ممکن نیست که بگوییم توله از تمام این ناهنجاری‌ها مبرا است. به همین دلیل است که شما باید یک فروشنده‌ی مشهور و خوشنام برای خرید سگ مراجعه کنید.

اگر فروشنده به شما گفت هیچ تستی لازم نیست چون در اجداد این توله هیچ مشکلی مشاهده نشده یا این که قبلا (بدون حضور شما) توسط دامپزشک چک شده و یا هر بهانه‌ای که بخواهد بدون انجام تست توله را به شما بفروشد،از مباحثه و معامله با او اجتناب کنید.

رسیدگی و تیمار نژاد ژرمن شپرد


رسیدگی و تیمار ژرمن

سگ‌های ژرمن پوششی با دولایه مو دارند. موها طولی متوسط و ضخامت زیاد داشته و دائما به مقدار زیادی می‌ریزند. در حدی که دوستداران این نژاد، به جای ژرمن شپرد به آن ژرمن شدر (ژرمن ریزان) می‌گویند.

ریزش موها در بهار و پاییز به شدت افزیش می‌یابد. در این زمان‌ها باید به طور مرتب او را حمام ببرید و شانه بکشید تا هم سگ از شر موهای اضافه خلاص شود، هم موی کمتری در خانه بریزد.

به طور کلی اگر ژرمن انتخاب شماست، یک جاروبرقی قوی هم تهیه کنید. اگر آلرژی دارید یا وسواسی هستید، ژرمن شپرد انتخاب خوبی برای نگهداری در منزل نیست.

برای حفظ سلامت سگ، مواظبت از ناخن‌ها، مسواک کردن دندان‌ها و جرم‌گیری منظم ضروری هستند.


نگارش و ترجمه: امیر حسین انتظاری – دانشجوی دامپزشکی

منبع

Vetstreet.com