وقار و منش نژاد پیکینیز از جثه‌اش بزرگ‌تر است و این را هم از اجداد کاخ نشین خود در دربار چین به ارث برده است. به جز منش والا، این سگ مهربان و خونگرم است. او همنشینی با بزرگسالان را ترجیح می‌دهد هرچند که با نوجوانان و کودکان بزرگ‌تر هم کنار می‌آید. (البته تنها در صورتی که احترام سگ مارو داشته باشند) امًا به عنوان یک راهنمایی کلًی بهتر است که پیکینیز را با کودک خردسال تنها نگذارید.

اگر با موبایل یا صفحات نمایش کوچک در حال مطالعهٔ این صفحه هستید، با حرکت دادن جدول به سمت راست و چپ می‌توانید تمام عناوین جداول را مشاهده کنید. همچنین با بردن موس یا نگه‌داشتن انگشت خود روی هرکدام از موارد در جدول ویژگی‌های نژاد، توضیحات مربوط به آن عنوان به نمایش در می‌آید.

مشخصه‌های اصلی نژاد پیکینیز


گروه نژادی: فسقلی قد: متغیر، فاقد استاندارد نژادی وزن: کمتر از ۶.۵ کیلوگرم طول عمر: ۱۴ تا ۱۸ سال

 

ویژگی‌های نژاد پیکینیز


[tp_tooltip color=”999″ text=”نحوهٔ واکنش سگ نسبت به تغییرات” tooltip_style=”borderless” align=”bottom” animation=”swing” image=”” ]تطابق پذیری[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان محبت و احساسات سگ به انسان‌ها” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] رفتار دوستانه[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”مقدار و تناوب ریزش مو” tooltip_style=”borderless” align=”right” animation=”swing” image=”” ]ریزش مو[/tp_tooltip] [usr 3]
[tp_tooltip color=”999″ text=”میزان لذت بردن یا تحمل کردن سگ‌های دیگر” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با سگ‌ها[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”تحرک مورد نیاز روزانه” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] نیاز به تحرک[/tp_tooltip] [usr 1] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان نیاز به تعامل با انسان‌ها یا سگ‌های دیگر” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] نیازهای اجتماعی[/tp_tooltip] [usr 3]
[tp_tooltip color=”999″ text=”فاکتورهای نظیر اندازهٔ سگ و علاقه او به پارس کردن” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با آپارتمان[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان نیاز به شست‌وشو، تیمار و موارد دیگر” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] نیاز به رسیدگی[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”چقدر سگ با غریبه‌ها رفتار دوستانه دارد” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با غریبه‌ها[/tp_tooltip] [usr 3]
[tp_tooltip color=”999″ text=”میزان پارس کردن و اعلام وجود با صدا دادن” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سروصدا[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”استعداد نژاد در ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] مشکلات سلامت[/tp_tooltip] [usr 4] [tp_tooltip color=”999″ text=”احساس مسئولیت سگ در قبال محافظت از خانه، حیات و حتی ماشین” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] قلمروطلبی[/tp_tooltip] [usr 4]
[tp_tooltip color=”999″ text=”میزان تحمل گربه‌ها یا دیگر حیوانات شکار ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با گربه‌ها[/tp_tooltip] [usr 5] [tp_tooltip color=”999″ text=”توانایی تفکر و حل مسئله سگ (نه آموزش‌پذیری) ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] هوش[/tp_tooltip] [usr 3] [tp_tooltip color=”999″ text=”میزان تحمل به یادگیری حقه‌ها و علاقه به امتحان کردن چیزهای جدید ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] آموزش‌پذیری[/tp_tooltip] [usr 2]
[tp_tooltip color=”999″ text=”سگ‌هایی که در مواجهه با کودکان آرام، صبور و کم‌خطر هستند ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سازگاری با کودکان[/tp_tooltip] [usr 1] [tp_tooltip color=”999″ text=”اینکه سگ چقدر علاقه به بازی و سرگرمی دارد ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] سرگرم‌کنندگی[/tp_tooltip] [usr 1] [tp_tooltip color=”999″ text=”سگی که به احتمال زیاد در صورت حضور غریبه‌ها شما را مطلع می‌کند ” tooltip_style=”borderless” align=”left” animation=”swing” image=”” ] توانایی نگهبانی[/tp_tooltip] [usr 4]

 

مشوق‌ها


 • نیاز کم به تحرک و ورزش
 • نیاز کم به بازی؛ مناسب برای افراد پر مشغله
 • تطابق‌پذیری بالا برای آپارتمان‌های کوچک و بزرگ
 • قابلیت نگهبانی (واکنش به عوامل غیرمعمول) با وجود جثه‌ی کوچک
 • زیبایی حاصل از حالت پذیری موها در آرایشگاه

 

عوامل محدود‌کننده


 • نیاز به تیمار بالا
 • بیزار از کودکان کم سن و سال
 • یادگیری سخت
 • خروپف به هنگام خواب
 • سرگرم کنندگی نه چندان زیاد
 • ریزش موی نسبتاً زیاد

 

فهرست مطالب

 

نگاهی اجمالی به نژاد پیکینیز

شاید سگ پیکینیز در نگاه اول کمی خودخواه و مغرور یه نظر برسد یا خلق و خوی سردش به سرعت با شما صمیمانه نشود. اما باید بدانید که این نوع رفتار ناشی از هوشیاری بسیار بالای این نژاد است که اتفاقاً همین خصلت باعث شده تا این نژاد، با وجود جثه‌ی کوچکش توانایی بالایی برای نگهبانی دادن داشته باشد. وقتی از قابلیت یا خصلت نگهبانی صحبت می‌کنیم، منظور پاچه گرفتن و حمله به فرد متجاوز نیست؛ منظور واکنش سگ به حضور غریبه‌ها و عوامل غیرمعمول و خبر کردن شما در این صورت‌ها است. همانطور که ذکر شد، نژاد پیکینیز اندازه‌ی کوچکی دارد و تطابق پذیری بالا برای زندگی در آپارتمان‌های کوچک یا قصرهای بزرگ.

پیکینیز هرگز مناسب نگهداری در بیرون از خانه نیست.

اگر سگ کوچکی می خواهید که دائماً ورجه وورجه نکند، نژاد پیکینیز برای شما مناسب است. این سگ نیاز به توجّه پیاپی ندارد و رفتارش با غریبه‌ها به سرعت گرم نمی شود؛ البته در برخی موارد و با توجّه به رفتار اختصاصی برخی سگ‌ها شاهد استثناتی نیز هستیم.

پیکینیز نباید بیشتر از ۶.۵ کیلوگرم وزن بگیرد و از آن جایی که فعالیت بدنی بالایی هم ندارد، رعایت رژیم غذایی مناسب بسیار الزامی است. دقّت کنید که پیاده روی روزانه برای این نژاد مهم و حیاتی است ولی پیکینیز، سگی نیست که توان پیاده روی‌های طولانی را داشته باشد.

نژاد پیکینیز برای خانواده هایی که عضو خردسالی دارند، اصلاً مناسب نیست. گازگرفتن‌های کوچک و ناگهانی از سمت این نژاد به هنگام بازی با کودکان بارها دیده شده است.

یادگیری پیکینزها نسبتاً کم است ولی این ناشی از کم هوشی آن‌ها نیست! این نژاد رفتار خودسرانه‌ای دارد و بیشتر تمایل دارد که شما از دستورات او پیروی کنید. این سگ علاقۀ زیادی به خودنمایی دارد و این موضوع باعث شده تا مراکز تربیت و پرورش سگ در آمریکا، با روشی نوین، این نژاد را در فضای باز تربیت کنند تا سگ مغرور ما با انگیزه‌ی خودنمایی، از دستورات پیروی کند.

اگر به فکر تیمار یک سگ در حداقل زمان ممکن هستید یا تحمل ریزش زیاد مو را ندارید، بهتر است به فکر نژاد دیگری باشید. سگ شما نیاز به کوتاه کردن مو دارد آن هم زود به زود! چین بالای بینی هم باید روزانه خشک شود تا خطر ایجاد التهاب و عفونت از بین برود.

نژاد پیکینیز به گرما حسّاس است و در دماهای بالا یا در اثر تحرک زیاد، گرما زده می‌شود.

خروپف در اکثر پیکینیزها مشاهده می‌شود و زندگی در پس زمینه‌ای با کمی پارس از ویژگی‌های سرپرستی پیکینیز است.

 


تاریخچه

تاریخچه نژاد پیکینیز

بیشینهٔ نژاد پیکینیز به چین باستان برمی‌گردد، اما منشا دقیق این نژاد یک معمّا باقی مانده است. ولی قطع به یقین می‌توان گفت که این نژاد هیچ ارتباطی با میمون و یا شیر ندارد! (آیا می‌دانستید زیر را بخوانید)

این نژاد در انواع و اقسام رنگ‌ها دیده می‌شود و بنا بر حالت ظاهری‌اش لقب‌های مختلفی مثل سگ شیرگونه، شیر سگ یا سگ خورشیدی (مخصوص رنگ طلائی و قهوه ای) را برای خود دست و پا کرده است. اسم این نژاد در سال ۱۸۶۰ در اروپا سر زبان‌ها افتاد، درست موقعی که که پنج تن از کارگزاران بریتانیایی، این نژاد را از چین به انگلستان بردند و این سگ از همان روز، محبوبیت خاصّی را تجربه کرده است. پیکینیز در رتبۀ ۶۱ در بین پرفروشترین سگ‌ها قرار دارد.

[tp_blockquote author=”آیا می‌دانستید؟” link=”” target=”_blank” color=”#fff” background=”#ed9cc6″ quote_color=”#d71951″ border_color=”#ff92b2″ author_color=”#fff” bottom_background=”#fb5988″ style=”1″]در افسانه‌های چینی، داستانی با عنوان «شیر و مارموست» وجود دارد. در این داستان، یک شیر عاشق یک مارموست (نوعی میمون) می‌شود. عشقی غیرممکن به دلیل اختلاف اندازهٔ آن‌ها. آنگاه شیر به درگاه «آه‌چو»، الهه نگهبان حیوانات، متوصل می‌شود تا او را به اندازهٔ یک مارموست کوچک کند ولی رفتار و منش شیرانهٔ او را حفظ کند. شیر و مارموست به هم می‌پیوندند و نتیجهٔ پیوند آن‌ها «فو لین» یا «شیر سگ» متولد می‌شود. این داستان به وجود آمدن نژاد پیکینیز در افسانه‌های چینی است [/tp_blockquote]


رفتارشناسی نژاد پیکینیز

رفتارشناسی پیکینیز

پیکینیزها عموماً رفتار خودخواهانه ای دارند و معمولاً این صاحبان پیکینیز هستند که باید حسابی حرف گوش کن باشند. اگر می خواهید پیکینیز با شما خوش اخلاق باشد، باید بهترین جای مبل را در اختیار او قرار بدهید.

رفتار این نژاد با غریبه ها کاملاً بستگی به شخصیت هر سگ دارد؛ امّا معمولاً رفتاری سرد و بی مهری را شاهد هستیم. سعی نکنید که کودکی را با اجبار به پیکینیز نزدیک کنید، چون این سگ اصلاً تمایلی به بازی با کودکان ندارد و ممکن است هر از گاهی با گازهای کوچک خودی هم نشان بدهد (تنها راه تطابق نسبی با کودکان این است که باهم بزرگ شوند)

جالب است بدانید پیکینیزها رابطۀ خوب و معقولی با گربه‌ها دارند؛ رابطه‌ای بر پایهٔ احترام متقابل (!) که به نوبۀ خود عجیب است. این نژاد با سگ‌های دیگر هم خوب است اما تا جایی که در معرض بی‌احترامی و خشونت قرار نگیرد.
نکته‌ای که در مورد نژاد پیکینیز بسیار بسیار اهمیت دارد، این است که تربیت این نژاد را باید از کودکی آغاز کنید. حتی اگر فقط ۱۰ تا ۱۲ هفته‌اش است. این نژاد هرچه بزرگ‌تر شود، تربیتش نیز سخت‌تر می‌شود. سعی کنید از کودکی مردم زیادی را نشانش دهید تا اجتماعی‌تر شود. شروع رفت و آمدهایش با سگ‌های دیگر را هم به بعد از اتمام واکسیناسیون موکول کنید، تا هم اجتماعی شود و هم از بیماری‌های ویروسی در امان بماند.


مشکلات سلامتی پیکینیز

مشکلات سلامتی پیکینیز

همه‌ی سگ‌ها مستعد بروز بیماری‌های ژنتیکی هستند و شما هیچگاه قادر نخواهید بود که با اطمینان کامل از سلامت سگ در سال‌های آتی صحبت کنید. پس لطفاً حرف پرورش‌دهندگان و واردکنندگان سگی که بدون ارائهٔ مدارک معتبر ادعا می‌کنند که سگ فاقد هرگونه بیماری ژنتیکی است، را باور نکیند. مهمترین کاری که در مراکز فروش سگ در اروپا و آمریکا انجام می گیرد، نشان دادن سلامت ژنتیکی پدر و مادر است که متاسّفانه در ایران همچین قانونی وجود ندارد.

به هر حال ما در ادامه بیماری‌های ژنتیکی محتمل در نژاد پیکینیز را در اختیار شما قرار می‌دهیم و شما باید این موارد را چک کنید تا در صورت لزوم سریع‌تر اقدام کنید. بیشتر این بیماری‌های ژنتیکی در سنین کم علامتی ندارند. پس فقدان علائم در سنین کم، نشان عدم وجود اختلالات ژنتیکی نیست.

بیماریهای ارثی شاخص در این نژاد شامل:

 1. تنفّس سخت که ناشی از حالت صورت و گردن و نای حیوان است
 2. مشکل ستون مهره‌ها که با از بین رفتن صفحات نرم بین مهره‌ای به اعصاب فشار می آرود
 3. مشکلات مختلف بینایی
 4. جابجایی کشکک زانو که حرکت پاها را توام با درد می‌کند

رسیدگی و تیمار

توله پیکینیز

نژاد پیکینیز نمونۀ بارز نیازمندی بالا به تیمار کردن است و این موضوع از پوشش بلند و دو لایه‌ی سگ نشات می‌گیرد. شما باید سگتان را به طور منظم به آرایشگاه ببرید و همچنین زمان بیشتری را در خانه صرف شانه زدن موهای او بکنید. دقت کنید در صورتی که این زمان را صرف نکنید موهای سگ در هم تنیده شده و گره می‌خورد که این حالت برای سگ دردناک است. ضمناً این گره خوردگی، پوست را مستعد رشد انگل‌ها و در نتیجه التهاب می‌کند. شما باید آمادگی ریزش مو این نژاد را هم داشته باشید. موهای بلند و دو لایۀ این نژاد هرچند که زیبا است امّا دردسرهای خودش را هم دارد. سایر نیازهای این سگ با بقیۀ نژادها مشترک است (مثل گرفتن ناخن، چک کردن تمیزی گوش، مسواک زدن منظم و …)


[tp_blockquote author=”” link=”” target=”_blank” color=”#fff” background=”#ed9cc6″ quote_color=”#ffff” border_color=”#c61752″ author_color=”#fff” bottom_background=”#fb5988″ style=”1″]اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می‌توانید از طریق صفحهٔ تماس با ما سوالات خود را مطرح کنید شما را راهنمایی کنیم.[/tp_blockquote]


آناتومی نژاد خالص

آناتومی نژاد خالص پیکینیز


راهنمای خرید

[tp_blockquote author=”” link=”” target=”_blank” color=”#fff” background=”#ed9cc6″ quote_color=”#ffff” border_color=”#c61752″ author_color=”#fff” bottom_background=”#fb5988″ style=”1″]پتوپیا در حال بررسی و شناسایی مراکز و فروشنده‌های معتبر و قابل اعتماد نژاد پاگ است. اگر مرکز یا شخصی را می‌شناسید به ما معرفی کنید و اگر فروشنده هستید از طریق صفحهٔ تماس با ما با ما ارتباط برقرار کنید. [/tp_blockquote]