سگ نژاد هاسکی با نام کامل سیبرین هاسکی (یا هاسکی سیبری)، یک سگ با محبت و خوشحال است که عاشق زندگی است. این نژاد برای کار کردن مناسب است ولی برای نگهبانی دادن خیر. پوشش دولایه‌ی این سگ باعث شده تا در سرما بیشتر دوام بیاورد و بازی در برف جزئی از علایقش باشد.

به چند نکته در مورد نژاد هاسکی دقت کنید:

 • هاسکی می‌تواند چشم قهوه‌ای، آبی، مخلوطی از هر دو رنگ، یا یک چشم از هر رنگ داشته باشد و هیچ ارتباطی بین بیماری بینایی و داشتن چشم با این رنگ‌ها وجود ندارد.
 • کندن زمین و دویدن جزئی از غرایز این نژاد است و چیزی نیست که با تمرین و یادگیری اصلاح شود.
 • هیچ‌گاه سگتان را با حیوانات کوچک‌تر در یک اتاق نگذارید چون امکان درگیری شدید تا شکار شدن کامل حیوان کوچک وجود دارد.

مشخصه‌های اصلی نژاد هاسکی

گروه نژادی: کاری قد: ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر وزن: ۱۵ تا ۲۸ کیلوگرم طول عمر:۱۲ تا ۱۵ سال

نگاهی اجمالی به نژاد هاسکی

هیچ نژادی شروع رونمایی‌اش در آمریکا به مانند هاسکی نبوده؛ سگ نژاد هاسکی در بدو ورودش به آمریکا، مردم را به کل شیفته‌ی خود کرد.

نخستین بار مردم شمال شرقی در آسیا گروهی از این سگ‌ها را برای حمل سورتمه‌هایشان در مناطق یخ زده و رساندنشان به آلاسکا تربیت کردند. این سگ‌های لاغر و البته سریع، در مسیر پر خطر انسان نقش محافظ در برابر حیوانات وحشی را هم بازی می‌کردند.

سگ نژاد هاسکی مناسب افرادی که به دنبال یک بازی سبک در بعد از ظهر و ناز و نوازش‌ صبحگاهی هستند، نیست. این نژاد مناسب افرادی که عاشق کمپینگ در هر آب و هوایی هم هستند نیست و علاقه‌ای به گشت و گذار طولانی در هوای گرم ندارد. سگ نژاد هاسکی برای افرادی مناسب است که به دنبال یک دوست واقعی هستند؛ سگی می‌خواهند که با سگ‌های دیگر خوب باشد، با کودکان کنار بیاید و از مهمانانشان پذیرایی گرمی داشته باشد. مهم‌تر از همه اینکه آماده‌ی پیاده روی درست حسابی و نیرومند هم باشند. در این حالت است که سگ هاسکی شما کاملاً خوشحال و شاد است.

اگرچه سگ‌های این نژاد معمولاً با سگ‌های دیگر هماهنگ می‌شوند، دارای یک غریزه‌ی قوی هم هستند و ممکن است حیوانات کوچک، از جمله گربه ها را شکار در نظر بگیرند؛ پس خانواده‌های دارای حیوانات دیگر باید حتماً مراقب این جنبه‌ی هاسکی‌ها هم باشند.

همانطور که از سگ‌های مناطق سرد انتظار می‌رود، ریزش موی این نژاد هم زیاد نیست و سالی یکبار است ولی در صورت نگهداری در مناطق گرم، ریزش فصلی در بهار و پاییز را خواهیم داشت. این نوع پوشش نیاز به مراقبت زیادی ندارد و اگر مرتب شانه شود، ریزش مو هم بسیار کم می‌شود.

این سگ معمولاً خیلی کم پارس می‌کند در صورتی که عاشق زوزه کشیدن است. 

سگ‌های هاسکی در فرار کردن خبره هستند و از زیر فنس یا بالای دیوار خود را به خارج از محدوده‌ی مقرر می‌رسانند. گفته می‌شود که این حس فرار با عقیم کردن کم می‌شود اما روی این موضوع حساب نکنید و همواره تمام حواستان را جمع کنید تا سگتان فرار نکند.

نگهداری هاسکی به تنهایی در خارج از خانه و دور از تکاپوی روزانه اصلاً کار جالبی نیست. سگ‌های هاسکی در تنهایی، به سرعت افسرده و گوشه‌گیر می‌شوند.

در نهایت این که اگر دنبال سگ نگهبان هستید، هاسکی اصلاً سگ مناسبی نیست و ممکن است با غریبه‌ی تازه وارد به بازی هم بپردازد.

مشوق‌ها

 1. رفتار خوب با سگ‌های دیگر
 2. رفتار دوستانه با مردم غریبه
 3. تطابق سریع با خانه‌ی جدید
 4. سرگرم کردن و رفتار دوستانه در خانه

عوامل محدودکننده

 1. نیاز به فضای زیاد
 2. نیاز به ورزش و تحرک زیاد
 3. رفتار شکارچیانه در برابر پستان‌داران کوچک
 4. تخریب وسایل خانه مخصوصاً در سنین پایین‌تر
 5. علاقه‌ی زیاد به فرار کردن

فیلم eight below، ساخت Disney، برگرفته از یک سفر واقعی از ۶ سگ هاسکی در سال ۱۹۵۷ است.

آیا می‌دانستید؟

تاریخچه نژاد هاسکی

هاسکی، یک حیوان دو رگه از سگ و گرگ نیست.

سگ اصلی حدود نیم میلیون سال پیش توسط مردم چوکچی در سیبری تکامل یافت و مسئول حمل سورتمه‌های سنگین در مسافت‌های طولانی شد. مردان مسئولیت شکار در دریا را عهده دار بودند و سگ‌هایی که سورتمه‌ها را حمل می‌کردند توسط زنان قبیله نگهداری می‌شدند. به این ترتیب هاسکی‌ها تمام زمان را در کنار کودکان بودند و خطری را متوجه آن‌ها نمی‌کردند.

در سال ۱۹۰۰ میلادی برای شرکت در مسابقه‌ی مسافت زیاد به ویژه مسابقه‌‌ی All-alaska به آلاسکا برده شدند.(مسابقه‌ای که سگ باید یک مسیر را برود و خودش را به نقطه‌ی شروع بازگرداند)

سگ نژاد هاسکی در این مسابقات خودش را مطرح کرد و با قابلیتی که در حمل سورتمه داشت، در پیام‌رسانی و حمل بار بین منطقه‌های طولانی به کار گرفته شد.

در سال ۱۹۲۵ در زمستان، دیفتری همه گیر شده بود و مردم شدیداً به آنتی‌توکسین نیاز داشتند. ۷۰۰ مایل فاصله و دمای ۴۰- کار حمل و نقل را نشدنی کرده بود و سگ هاسکی آن‌جا بود خود را نشان داد و نژاد هاسکی را به شهرت رساند. این پایان کار هایکی در تاریخ نبود و در زمستان جنگ جهانی دوم، سگ هاسکی در بسیاری از موارد به یاری انسان‌های جنگ‌زده رسید.

امروزه این نژاد یک سگ خانواده‌ی تمام عیار به حساب می‌آید و ۱۸مین سگ پرفروش آمریکا نیز محسوب می‌شود.

رفتارشناسی نژاد هاسکی

هاسکی بازیگوش

هاسکی یک سگ تک شخصیتی نیست و ممکن است در همان حال که به منظور سگ گارد تربیت شده، نسبت به نزدیک شدن فرد غریبه به شما واکنشی نداشته باشد و دفاع از شما را وظیفه‌ی خودش نداند.

هاسکی کاملاً شوخ طبع است و عاشق محبت کردن به کودکان و افراد غریبه است. اگر شما سگ هاسکیتان را به پیاده‌روی روزانه ببرید سگ شما خوشحال خواهد بود و اجازه نمی‌دهد ناراحت چیزی باشید.

اگر برنامه‌ای برای زندگی با سگ هاسکی دارید بهتر است آماده‌گی باز خریدن بعضی از وسایل خانه را داشته باشید چرا که هاسکی ذاتاً مخرب برخی از وسایل خانه است. این کار هاسکی‌ها برای تخریب و اذیت کردن نیست بلکه به منظور قایم کردن وسایل مورد علاقه‌اش و به صورت غریزه‌ای انجام می‌شود. اگر فضایی مثل حیاط دارید می‌توانید سگتان را آموزش دهید که خارج از خانه و در حیات حفاری‌اش را بکند.

این سگ به فضای زیادی برای زندگی نیاز دارد تا بتواند هر زمان که خواست بدود و بازی کند. دنیای هاسکی زمانی زیبا می‌شود که کسی باشد که هر روز با او بدود و یا قدم بزند. این نژاد عاشق بازی کردن در برف است و اگر او را در برف آزاد بگذارید، به شدت خوش‌حالش کرده اید. کشیدن چیزی مثل سورتمه در برف همان چیزی است که سگ شما به آن نیاز دارد ولی حتماً قبل از شروع این دست از ورزش‌ها، سلامت اندام‌های حرکتی سگتان را از دکتر دامپزشک جویا شوید.

در مورد تربیت پذیری، برخی از هاسکی‌ها مطیعانه عمل می‌کنند و بعضی دیگر خود را از مسیر آموزش خارج می‌کنند و در برابر آموزش کاملاً سرسخت هستند. باز کردن فضا جهت آزادانه دویدن هاسکی، می‌تواند یک جایزه‌ی خوب برای دلپذیر کردن آموزش هاسکی باشد.

هاسکی عاشق فرار کردن است و باید به صورت جدی این موضوع را زیر نظر داشته باشید. گفته می‌شود که عقیم کردن باعث کاهش این رفتار می‌شود در حالی که خیلی هم نباید به آن اعتماد کرد.

این نژاد اهل پارس کردن نیست و به جای آن ترجیح می‌دهد که زوزه‌ی مخصوص خودش را بکشد.

سگ شما با رفتن به خانه‌ی جدید مشکلی ندارد و به سرعت خودش را با خانه‌ی جدید تطبیق می‌دهد و باید بدانید که هاسکی زودتر از صاحبش راه‌های فرار از خانه را از پیدا می‌کند.

مشکلات سلامتی نژاد هاسکی

مشکلات سلامت هاسکی

سگ نژاد هاسکی هم به مانند همه‌ی نژادهای دیگر، مشکلات ژنتیکی و مادرزادی دارد که می‌تواند بروز کند یا نکند پس هرگونه ضمانت در مورد سلامت کامل حیوان در آینده کاملاً کذب است و ما به عنوان صاحبان سربلند این نژاد، باید حواسمان را به مشکلات احتمالی جمع کنیم.

یکی از مشکلات اصلی در هاسکی، قرار نگرفتن درست سر استخوان ران در استخوان لگن است که در موارد ملایم با فیزیوتراپی درمان می‌شود و در بیشتر موارد کار با جراحی درست می‌شود. دیسپلازی لگن برای سگی که عاشق دویدن است بسیار ناراحت‌کننده است.

یکی دیگر از عارضه‌های به نسبت شایع در هاسکی، بیماری‌های چشمی است. حتی در بعضی از موارد شاهد ایجاد آب مروارید در هاسکی‌های نوجوان کمتر از ۲ سال هم هستیم. آب مروارید دید کامل را از سگ می‌گیرد و گویا دید با موانعی مثل ابر روبرو می‌شود.(در این مرحله و با عمل جراحی، دید به حالت اول بر می‌گردد)

در صورت ادامه‌ یافتن بیماری و تشدید شدن آن، دید کاملاً از بین می‌رود و کوری به سراغ سگ می‌آید.(در این مرحله دیگر کاری نمی‌توان کرد)

تشخیص آب مروارید توسط صاحبان پت کار ساده‌ای نیست پس توصیه می‌شود که چشم‌ها توسط دکتر و به صورت منظم چک شوند.

مورد دیگر در مورد هاسکی، اضافه وزن است که باید حتماً چک شود و در غیر این صورت هم مشکلات لگن تشدید می‌شوند و هم سگ شما که عاشق دویدن است به خاطر اضافه وزنش ناتوان خواهد بود و به افسردگی نزدیک می‌شود.

رسیدگی و تیمار نژاد هاسکی

هاسکی سفید

موهای هاسکی دو لایه است پس باید منتظر ریزش مو باشیم. سالانه یک یا دو بار موهای هاسکی می‌ریزد؛ موهای خاکستری و سفید این نژاد دوست داشتنی بیشتر در بهار و پاییز می‌ریزد. با شانه کشیدن موهای هاسکی، موهای مرده می‌ریزند و ریزش موها در فضای خانه کمتر می‌شود.

این نژاد نیازی به حمام شدن زیاد و مرتب ندارد چرا که ذاتاً تمیز است و سعی می‌کند از کثیف شدن ممانعت کند. گرفتن ناخن‌ها هم امری طبیعی است که به مانند سایر نژادها باید طبق برنامه انجام بگیرد.

راهنمای خرید

پتوپیا در حال بررسی و شناسایی مراکز و فروشنده‌های معتبر و قابل اعتماد سگ است. اگر مرکز یا شخصی را می‌شناسید به ما معرفی کنید و اگر فروشنده هستید از طریق صفحهٔ تماس با ما با ما ارتباط برقرار کنید.

نگارش و ترجمه: شایان رئوفیان – دانشجوی دامپزشکی

منبع

Vetstreet.com