حیوانات پشمالوی دوست داشتنی ما به شدت بد غذا هستند. آن‌ها یک مدل غذا را انتخاب کرده و شدیداً به آن دلبسته می‌شوند. این موضوع سبب می‌شود که انتخاب غذای مناسب از نظر ارزش غذایی برای گربه‌ها کمی دشوار شود. به خصوص وقتی که حیوان به غذای خشک عادت می‌کند و بحث همیشگی فواید و مضرات غذای تر و خشک گربه ، سرپرست را نگران می‌کند.

اگر گروهی از سرپرستان گربه را دور هم جمع کنید و در مورد مقایسه‌ی غذای تر و خشک گربه سوال کنید، هر کدام نظر متفاوتی خواهند داشت. برای این که بهتر متوجه این مقایسه شوید، ابتدا باید کمی در مورد فیزیولوژی گربه‌ها بدانید.

گربه‌ها باید چه بخورند و چرا؟

غذای تر و خشک گربه

برخلاف سگ‌ها که حیواناتی همه چیزخوار محسوب می‌شوند، گربه‌ها گوشت‌خواران اجباری هستند. سگ‌ها می‌توانند از منابع پروتئینی حیوانی و گیاهی استفاده کنند؛ اما رژیم غذایی گربه‌ها باید براساس پروتئین‌های گوشتی باشد.

از لحاظ تئوری، گربه‌ها می‌توانند با پروتئین‌های گیاهی نیز زندگی کنند، اما برای رشد به آمینواسید تائورین نیاز دارند. این آمینواسید به طور عمده در ماهیچه‌ی حیوانات یافت می‌شود.

گوشت‌خواران دستگاه گوارش کوتاهی دارند؛ چون برای تجزیه‌ی فیبر و مواد پیچیده ساخته نشده‌ است. استفاده از فیبرهای سلولزی در رژیم غذایی گربه، باعث مشکلات گوارشی می‌شود. به طور کلی، بین غذای تر و خشک گربه ، استفاده از غذاهای مرطوب که اساس تشکیل دهنده‌ی آن‌ها ماهی یا گوشت (قرمز یا سفید) باشد، برای برطرف کردن نیازهای غذایی گربه مناسب‌تر است.

اما این گفته لزوماً به این معنی نیست که غذاهای مرطوب کنسروی یا تازه، از غذاهای خشک گربه بهتر هستند. غذای خشک باکیفیت از غذای تر کم کیفیت بسیار مناسب‌تر است. اگر به گربه‌ی خود غذای باکیفیت می‌دهید، صرف نظر از تر یا خشک بودنش، برای فراهم کردن نیازهای غذایی گربه کافی است.

بحث غذای خشک

گربه ای در حال خوردن

بسیاری از سرپرستان گربه همیشه مقداری غذای خشک در اختیار گربه قرار می‌دهند. به این روش غذادهی، اصطلاحاً «تغذیه‌ی آزاد» می‌گویند. برخی همراه با غذای خشک، کمی غذای مرطوب نیز در ظرف گربه می‌گذارند. این موضوع مثل این می‌ماند که به دلیل سهولت، تنها به کودک خود فست فود بدهید.

مواد مغذی

اگر گربه‌ی شما فقط و فقط غذای خشک می‌خورد، احتمالاً در مقایسه با گربه‌ای که غذای تر می‌خورد، مواد مغذی کمتری دریافت می‌کند. در تولید بسیاری از غذاهای خشک کم کیفیت، فیلرها یا مواد پرکننده استفاده می‌شود. فیلرها از منابع گیاهی به دست می‌آیند و معمولاً انواعی از کربوهیدرات‌ها (مثلا فیبر یا نشاسته) هستند. در طبیعت، کربوهیدرات تنها ۵ درصد از رژیم غذایی گربه را تشکیل می‌دهد. این مقدار را هم از خوردن مواد بلعیده شده‌ توسط شکار کسب می‌کند.

استفاده از فیلرها در غذای حیوانات به دو دلیل است. اول این که در فرآیند پلت‌سازی یا ناگت‌سازی، برای ایجاد شکل خاص غذای خشک، تا حدی ضروری هستند. دوم این که با حجم‌دهی به غذا، باعث کاهش هزینه‌ی تمام شده برای شرکت تولید کننده می‌شوند.

خطر کم‌آبی

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب بین غذای تر و خشک گربه همین مبحث است. شکار گربه‌ها در طبیعت حدود ۷۰ درصد آب دارد. میزان آب در غذاهای مرطوب گربه حدود ۷۸ درصد و در غذای خشک گربه حدود ۱۰ درصد است. گربه‌هایی که فقط از غذای خشک تغذیه می‌کنند، معمولاً به اندازه‌ی کافی آب دریافت نمی‌کنند. این موضوع می‌تواند باعث کم‌آبی مزمن بدن گربه شود که خود دلیلی برای ابتلا به بیماری‌های مختلف مانند نارسایی مزمن کلیوی و سنگ کلیه می‌شود. کلاً دستگاه ادراری گربه‌ها، با وجود دریافت آب کافی، مستعد بیماری‌های مختلف است؛ دیگر چه برسد به زمانی که دچار کم آبی هم باشند.

اگر گربه‌ی شما تنها غذای خشک می‌خورد، باید در هر شبانه‌روز (۲۴ ساعت) به ازای هر کیلوگرم وزن، ۵۰ میلی‌لیتر آب بخورد. مصرف آب باید در هوای گرم بیشتر هم بشود. اگر گربه غذای مرطوب می‌خورد، حدود یک‌سوم یا نیمی از مقدار ذکر شده، برایش کافی است.

اگر به گربه‌ی خود غذای خشک می‌دهید، باید برایش مقادیر کافی از آب تمیز و تازه نیز فراهم کنید. گربه‌ها در مقایسه با سگ‌ها، علاقه‌ی کمتری به نوشیدن آب دارند. در واقع در گربه‌ها احساس تشنگی و انگیزه‌ی آب خوردن به صورت ذاتی کمتر است. این که به گربه‌ی خود باید چقدر آب بدهید و چگونه او را ترغیب به آب خوردن کنید؛ در مقاله‌ی دیگر به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

یکی از توصیه‌های ما این است که از آبشارها یا فواره‌های آبخوری حیوانات خانگی استفاده کنید. این آبشارها باعث تحریک گربه به آب خوردن می‌شود و همچنین مجهز به فیلترهایی هستند که آب را تمیز و خوشایند نگه می‌دارند.

دیابت و چاقی

گربه‌هایی که تنها غذای خشک می‌خورند نسبت به آن‌هایی که غذای مرطوب می‌خورند، کمی بیشتر در خطر ابتلا به دیابت و چاقی قرار دارند. بخشی از این موضوع به دلیل میزان بیشتر کربوهیدرات در غذاهای خشک و بخشی هم به دلیل مشکل «تغذیه‌ی آزاد» است که ۲۴ ساعته غذا در اختیار گربه قرار می‌دهد.

اگر گربه‌ی شما کمی تپل شده است، غذای او را به صورت وعده‌های مشخص در اختیارش قرار دهید. برای پیشگیری از دیابت نیز، از غذاهای خشک با کیفیت استفاده کنید یا به سراغ غذاهای تر بروید.

بحث غذای مرطوب

خوب آیا تمام گفته‌های ما به معنی است که بین غذای تر و خشک گربه ، غذای تر بهتر است؟ نه لزوماً. غذاهای مرطوب کم‌کیفیت و ارزان قیمت به هیچ عنوان بهتر از غذاهای خشک باکیفیت نیستند.

مواد تشکیل دهنده‌ی غذا را چک کنید. در برچسب غذا باید از پروتئین حیوانی به عنوان ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی اصلی یاد شده باشد. همچنین بهتر است حاوی امعا و احشای حیوانات (مثل جگر، قلوه و …) نباشد که اصطلاحاً بهشان Meat by-products می‌گویند.

جمع‌بندی غذای تر و خشک گربه

بین غذای خشک و تر گربه، غذای باکیفیت‌تر و بین غذای تر و خشک با کیفیت، غذای تر را انتخاب کنید. هرچند که احتمالاً هزینه‌ی بیشتری متحمل می‌شوید، به صرفه‌ جویی بلند مدت پیشگیری از بیماری‌های مختلف فکر کنید، که درمان آن‌ها بسیار گران‌تر هستند.

معرفی غذای جدید به گربه

گربه و غذایش

اگر به فکر عوض کردن غذای گربه، چه از نظر برند و چه از نظر نوع غذا هستید، اولین و مهمترین نکته‌ این است که این کار را به مرور انجام دهید تا گربه دچار ناراحتی‌های گوارشی نشود.

اگر به صورت «تغذیه‌ی آزاد» به گربه غذا می‌دهید، بهتر است ابتدا او را به وعده‌های مشخص در زمان‌های مشخص عادت دهید. روزی ۳ یا ۴ بار غذا در اختیار گربه قرار داده و بعد از ۲۰ الی ۲۵ دقیقه غذا را بردارید. سپس به مرور زمان وعده‌های اضافی را حذف کنید تا به رژیم غذایی هدف برسید.
ابتدا سعی کنید که ترکیبی از غذای قدیمی و غذای جدید در ظرف گربه قرار دهید. به طوری که نسبت غذای قدیمی مثلاً ۹ به ۱ باشد. آرام آرام نسبت غذاها را به نفع خوراک جدید تغییر دهید تا گربه به آن عادت کند.