به عنوان سرپرست سگ، احتمالاً با علاقه‌ی آن‌ها به لیس زدن صاحبشان، به ویژه در ناحیه‌ی صورت، آشنا هستید. در این مقاله می‌خواهیم دلیل لیس زدن سگ را بررسی کنیم و ببینیم که آیا می‌تواند موجب بیماری‌ها و به خطر افتادن سلامت شما شود یا خیر. و این که چه راهی برای جلوگیری از لیس زدن‌ها وجود دارد.


دلیل لیس زدن سگ چیست؟

مشکل اساسی لیس زدن سگ ، علاقه‌ی حیوان به انجام این کار در ناحیه‌ی صورت سرپرستان است. وگرنه دست‌ها و لباس‌ها به سادگی شسته می‌شوند. از لحاظ تکاملی این لیس زدن سگ به اجدادش یعنی گرگ‌ها بر می‌گردد. توله گرگ‌ها در طبیعت با لیس زدن صورت والدشان، باعث تحریک بالا آمدن غذای نیمه هضم شده می‌شوند. این مرحله از زندگی برای توله‌ها بسیار اساسی است. چون پس از اتمام دوره‌ی شیردهی، هنوز قادر به خوردن غذاهای خام جامد نیستند.

لیس زدن سگ به صورت شما و پوزه‌ی سگ‌های دیگر، رفتاری کاملاً طبیعی است. این رفتار می‌تواند درخواستی برای غذا، راهی برای ابراز محبت یا درخواست توجه از سوی شما باشد. لیس زدن سگ را می‌توانید در هنگام معاشرت با سگ هم‌خانه نیز ببینید که در آن مورد بیشتر به هدف تمیز کردن و تیمار است و نشانه‌ای از محبت به شمار می‌آید. این موضوع در مورد شما نیز صدق می‌کند. معمولاً وقتی سگ بخواهد محبتی تیمارگونه به شما داشته باشد و نتواند صورت شما را لیس بزند، به سراغ نزدیک‌ترین بخش بدن شما می‌رود؛ مثلاً دست‌ها یا پاها.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا بعضی مواقع، سگ‌تان صورت یک فرد غریبه را لیس می‌زند؟ به نظر می‌رسد که این رفتار سگ به جهت دوستی با غریبه است تا آن فرد یک وقت آسیبی به سگ وارد نکند. لیس زدن سگ به صورت بچه‌ها نیز می‌تواند نشانه‌ای از محبت، دلجویی یا صرفاً به دلیل غذاها و چربی باقی مانده در اطراف دهان کودک باشد !


آیا لیس زدن سگ موجب بیماری می‌شود؟

لیس زدن سگ به صورت

در مورد افراد بزرگسال و کودکان سالم، بزاق دهان سگ در صورتی خطرناک نیست که پوست شما دچار بریدگی یا زخم نباشد. این که به سگ اجازه دهید زخم‌های باز روی پوست شما را لیس بزند، اصلاً کار خوبی نیست. بزاق دهان سگ باعث می‌شود که زخم مرطوب باقی بماند و باز شود. به این ترتیب شرایط مساعد برای رشد باکتری‌ها فراهم شده و دچار عفونت پوستی می‌شوید.

در سال گذشته، ۱۲ فرد در کشور ایالات متحده دچار عفونت با باکتری‌های بزاق دهان سگ شده بودند. باکتری که موجب بیماری در این افراد شده بود، کانی مورسوس نام داشت. باکتری که به طور طبیعی در بدن سگ‌ها و گربه‌ها وجود دارد؛ اما باعث بیمار شدن‌شان نمی‌شود.

در افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، مثل افرادی که شیمی‌درمانی دریافت می‌کنند یا مبتلا به ایدز هستند، خطر ابتلا به عفونت ناشی از این باکتری بسیار بیشتر است. خراش پنجه، گاز گرفتن یا لیس زدن سگ به زخم‌های باز، باعث انتقال این باکتری به بدن می‌شود. به طور کلی این باکتری در ۲۵ درصد از سگ‌ها دیده می‌شود.

برای انتقال این بیماری به انسان، بزاق سگ‌ باید مقادیر بسیار زیادی از این باکتری را داشته باشد و در تماس با یک زخم باز قرار بگیرد. به هر حال به شما توصیه می‌کنیم که عادت کنید بعد از نوازش هر سگی، دستان خود را بشویید. این توصیه از سوی متخصصان معتبرترین سایت سلامت حیوانات خانگی (Petmd.com) ارائه شده است.


آیا لیس زدن سگ را باید متوقف کرد؟

همانطور که گفتیم، لیس زدن سگ به نقاط مختلف بدن در کل خطر زیادی ندارد. اگر از لحاظ بهداشتی نگران هستید ولی نمی‌خواهید این رفتار را متوقف کنید، به سگ اجازه ندهید که نواحی اطراف دهان و اطراف زخم‌های باز را لیس بزند.

برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که به سگ اجازه بدهید ناحیه‌ی زیر چانه‌ی شما را لیس بزند. سپس به سرعت صورت خود را بشویید یا از اسپری‌ها یا ژل‌های ضد عفونی کننده‌ی آنتی‌ باکتریال استفاده کنید. اگر هم به سگ اجازه دادید که دستتان را لیس بزند، به سرعت دستان خود را بشویید یا از ژل‌های آنتی‌باکتریال استفاده کنید. آدم خیلی وقت‌ها بدون این که حواسش باشد، دستش را به دهانش می‌زند.


برای متوقف کردن لیس زدن سگ چه می‌توان کرد؟

توقف لیس زدن سگ

اول از همه باید ببینید که آیا سگ را ناخواسته به لیس زدن تحریک یا تشویق می‌کنید یا نه. اگر هربار که سگ صورت یا دست‌تان را لیس می‌زند، به او توجه نشان دهید، احتمال این که دوباره این رفتار را تکرار کند، بسیار زیاد است. اگر وقتی دارید غذا می‌خورید هاپوی شما صورت‌تان را لیس می‌زند و تکه‌ای غذا به او می‌دهید، دارید او را به انجام این رفتار تشویق می‌کنید.

پس اول از همه باید در زمان انجام این رفتار، واکنش خوبی به سگ نشان ندهید و سپس به او یاد بدهید که از طرق دیگری جلب توجه کند. به مرور زمان سگ رفتاری که برایش سودی ندارد و موجب خوشحالی شما نمی‌شود را کنار می‌گذارد.


لطفاً تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید تا به ما و دیگر سرپرستان کمک کنید. همچنین امتیازدهی به مطلب از طریق لایک و ستاره فراموش نشه! ما همیشه به حمایت شما نیاز داریم 🙂

پتوپیا
‌‌‌‌‌ ‌

‌‌‌
منبع