خرگوش‌ها مستعد دچار شدن به مشکلات دهان و دندان هستند؛ اما در بیشتر مواقع علائم این مشکلات دیده نمی‌شوند. در این مقاله توصیه‌هایی از سوی متخصصان جوندگان در مورد سلامت دندان خرگوش را جمع‌آوری کرده‌ایم تا نرمک‌های شما سالم و سلامت باشند و اگر دچار مشکلی شدند، بتوانید به سرعت آن را شناسایی کنید.


فهرست مطالب


اهمیت سلامت دندان خرگوش

مشکلات دهان و دندان در خرگوش‌ها، سلامت عمومی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیش از نیمی از خرگوش‌های خانگی که در کلینیک می‌بینیم، دچار مشکلات دهان و دندان هستند.

معمولاً سرپرستان از اهمیت سلامت دندان خرگوش مطلع نیستند و نمی‌دانند بیماری‌های دهان و دندان چه طیف وسیعی از مشکلات دردناک را می‌توانند ایجاد کنند. اگر خرگوشی به دلیل بیماری‌های دهان، نتواند غذا بخورد، ظرف ۲۴ ساعت تلف خواهد شد.

اما خبر خوب این است که با کمی توجه و مراقبت می‌تواند سلامت دندان خرگوش را تضمین و از بیماری‌های مختلف جلوگیری کرد. ۴ قدم ساده‌ای که در ادامه خواهید خواند، بسیار به شما کمک خواهند کرد.

برای راهنمایی بیشتر همیشه می‌تونید از طریق راه‌های ارتباطی مختلف با ما در تماس باشید. تمام کامنت‌های وبسایت و پیج اینستاگرام رو خیلی سریع پاسخ می‌دیم. چون شما و همراه کوچولوتون رو خیلی دوست داریم.

دندان‌های خرگوش

حفظ سلامت دندان خرگوش در گرو شناخت حالت سالم و طبیعی دندان‌ها است. اگر نگاهی به دهان خرگوش بیندازید، احتمالاً تصور خواهید کرد که او فقط ۴ دندان دارد. اما به جز ۴ دندان جلویی، ۲۲ دندان دیگر در دهان کوچک او پنهان شده است.

آناتومی دندان خرگوش

بیشتر مشکلات دهان و دندان خرگوش مربوط به ۴ دندان جلویی است که دندان‌های اینسیسور یا پیش نام دارند. پشت دندان‌های پیش بالایی، دو دندان پیش کوچک و فرعی نیز وجود دارند که به آن‌ها دندان‌های پگ (Peg) گفته می‌شود. دندان‌های پیش و پگ بیشتر برای گرفتن و بریدن غذاها (و بعضاً سیم‌های برق) استفاده می‌شوند. ۲۲ دندان دیگر به دندان‌های گونه‌ای معروف‌اند و شامل دندان‌های آسیاب بزرگ و کوچک می‌شوند.

خرگوش‌ها موجوداتی علف‌خوار هستند و رژیم غذایی آن‌ها در طبیعت شامل ریشه‌های فیبری، علف، برگ‌ها و پوست درختان است که همه آن‌ها موجب سایش دندان‌ها می‌شود. به همین دلیل خرگوش‌ها دارای دندان‌های «ریشه باز» هستند. یعنی دندان‌های این حیوانات، برخلاف ما، در تمام طول زندگی رشد می‌کنند؛ دقیقاً مشابه ناخن‌ها. به این ترتیب اگر دندان خرگوشی در طبیعت بشکند یا کند شود، منجر به مرگ او نمی‌شود.

دندان‌های سالم

دندان‌های سالم خرگوش

در یک خرگوش سالم، دندان‌ها صاف و به شکل دقیقی هم‌تراز هستند. در طبیعت، خرگوش‌ها با جویدن علف دندان‌های گونه‌ای را کوتاه و با جویدن و بریدن پوست سفت درختان دندان‌های پیش خود را کوتاه و تیز نگه می‌دارند. شبیه‌سازی این موارد برای خرگوش‌های خانگی اهمیت زیادی دارد.

دندان‌های پیش باید سفید کرمی و صاف باشند. البته به جز بخش میانی به پایین دندان‌های بالا که برجستگی دارند. انتهای دندان‌ها نیز باید به شکل گوه‌ای باشد.

۴ قدم برای حفظ سلامت دندان خرگوش


۱. علت بیماری‌ها را بشناسید

برخلاف سگ‌ها و گربه‌ها، مشکلات دهان و دندان خرگوش‌ها ناشی از پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه نیست. سرعت بالای رشد دندان‌های خرگوش همراه با رژیم غذایی نامناسب، اصلی‌ترین دلایل اختلال در سلامت دندان خرگوش هستند.

دندان‌های خرگوش به طور مداوم، تقریباً ۲ میلی‌متر در هفته، رشد می‌کند. آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که با جویدن غذاهای مختلف ساییده شده و تحیلی روند. رشد مداوم به این معنا است که اگر رژیم غذایی خرگوش مناسب نباشد، دندان بیش از حد بلند شده و منجر به مشکلات دردناک می‌گردد. رژیم غذایی باید باعث سایش دندان و غنی از فیبر باشد.

اگر دندان‌های جلویی خرگوش شما بیش از حد رشد کند، به درستی روبه‌روی دندان‌های پایینی قرار نمی‌گیرند و باعث ایجاد ناهنجاری دندان (Malocclusion) می‌شوند. دندان‌های آسیب یا پشتی خرگوش نیز ممکن است بدشکل، برنده یا نوک تیز شده و باعث زخمی شدن زبان حیوان شود. ناهنجاری دندان خرگوش‌های یکی از شایع‌ترین مواردی است که در کلینیک‌های دامپزشکی با آن روبه‌رو می‌شویم. ناهنجاری دندان‌های جلویی می‌تواند موجب به هم ریختن نظم دیگر دندان‌ها، التهاب و حتی ایجاد آبسه‌های کشنده در دهان شود.

۲. پیشگیری بهترین درمان است

بهترین راه برای حفظ سلامت دندان خرگوش ، در نظر گرفتن یک رژیم غذایی سالم برای او است. رژیم غذایی خرگوش‌ها باید براساس علوفه و مقدار کمی سبزیجات برگی (مثل کاهو چینی و کرفس) باشد. غذای خشک و پلت‌ها باعث ساییده شدن دندان نمی‌شوند. به علاوه تامین فسفر و کلسیم نیز اهمیت زیادی دارد چون این دو ماده‌ی معدنی به طور مستقیم با سلامت دندان خرگوش در ارتباط‌اند. در مورد غذای خرگوش در صفحه‌ی اینستاگرام پستی منتشر کرده‌ایم و همچنین می‌توانید به این مقاله سری بزنید.

۳. مراقب علائم باشید

در سگ‌ها و گربه‌ها، بیماری‌های دهان و دندان معمولاً با بوی بد دهان قابل شناسایی است؛ اما در خرگوش‌ها این علائم جزئی‌تر و پنهان بوده و نیاز به توجه دقیق دارند. شناخت علائم در حفظ سلامت دندان خرگوش اهمیت زیادی دارد.

  • علائمی که باید حواستان بهشان باشد؛ شامل موارد زیر است:
  • کاهش وزن؛
  • عدم تیمار و تمیزکردن بدن خود؛
  • بیرون ریختن آب دهان موقع خواب؛
  • خیسی پنجه‌های جلویی ناشی از تمیز کردن دهان؛
  • دوری از خوردن علوفه و علف به دلیل دردناک بودن جویدن آن‌ها؛

حواستان باشد؛ خرگوشی که نسبت به علوفه رقبتی نشان نمی‌دهد؛ به احتمال خیلی خیلی زیاد دچار مشکلات دهان و دندان شده است.

یکی دیگر از علائمی ممکن است ایجاد شود، آبریزش از چشم خرگوش است. ناهنجاری‌های دندان می‌تواند موجب تغییر شکل جمجمه‌ی حساس خرگوش شود که این اتفاق منجر به بسته شدن لوله‌های اشکی حیوان و تجمع اشک در چشم او می‌شود.

۴. دندان‌های به طور منظم بررسی کنید

سعی کنید که حداقل هفته‌ای یکبار وضعیت دندان‌های خرگوش را بررسی کنید. اگر برجستگی‌های تیز روی دندان‌ها دیدید، یا دندان‌ها بلند شده بودند، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید تا دندان‌ها را پرداخت کنید. هیچگاه این کار را خودتان انجام ندهید. چکاپ‌های منظم خرگوش را هم حتماً انجام دهید. دندان‌های جلویی خرگوش قابل مشاهده هستند اما برای دندان‌های پشتی نیاز به بی‌هوشی است. اگر دکتر به مشکلی مشکوک شود، می‌تواند خرگوش را بی‌هوش کرده و یا از تصویربرداری اشعه‌ی ایکس استفاده کند.

آخرین کلام


به طور کلی نیازی به تمیز کردن دندان خرگوش نیست ولی برای سالم ماندن دندانشان کمی به کمک شما نیاز دارند. شاخه‌های کوچک و تازه‌ی درختان میوه‌ای مانند سیب، فندق، بید و زالزالک (که در این مقاله توضیح داده‌ایم) جویدنی‌های بسیار مناسبی هستند. بهترین راه برای حفظ سلامت دندان خرگوش هم همان رژیم غذایی سرشار از علوفه و سبزیجات است.