مطمئناً همه ى ما با خرگوش آشنایی داریم، حالا چه از نزدیک و فیس تو فیس! چه از طریق عکس و اینترنت و فضاى مجازى. بچه خرگوش‌ها کوچک اند و بدنشان از خز پوشیده شده است.این موجودات کوچک به قدرى با مزه هستند که میتوانند توجه زیادى را به خود جلب کنند. فرض کنید که با یک بچه خرگوش یتیم که والدین خودش دورافتاده  روبرو هستین و قصد را دارید که از این موجود زبان بسته محافظات کنید. ما در دراین جا به گوشه اى از مواردى که باید در خصوص تغذیه بچه خرگوش بدانید، اشاره می‌کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه خرگوش‌های بالغ، به این مطلب مراجعه کنید.

تغذیه بچه خرگوش : قدم به قدم

۱) اطمینان حاصل کنید که مادر خرگوش، او را تغذیه نمی‌کند!

قبل از اینکه خرگوش را به سرپرستى قبول کنید، مطمئن شوید که خرگوش نوزاد توسط مادر تغذیه نمی‌شود. مادر، خرگوش کوچک را ٢بار در روز و هربار به مدت کوتاه ۵ دقیقه تغذیه می‌کند. همچنین بچه خرگوش‌ها برای گرم ماندن، به مادر خود نیاز دارند. اگر بچه خرگوش‌ها تحت استرس نیستند، حتی اگر مادر کمی از آن‌ها دور شده است، نباید در فرآیند تغذیه‌ی آن‌ها دخالت کنید؛ چون احتمالاً مادر دارد کمی استراحت می‌کند.

 • بچه خرگوشی که توسط مادر مراقبت نشود، بدن سردی دارد و در زمان غذا خوردن بیش از چند دقیقه گریه می‌کنند. این‌ها بدن آبی رنگ یا پوست پرچین چروکی دارند که به دلیل کم آبی بدن‌شان است.
 • گاهی اوقات خرگوش مادر، بچه‌اش را پس می‌زند؛ در این صورت باید بچه را از مادر دور کنید تا یک وقت به او آسیب نزند.
 • اگر در حیات وحش بچه خرگوشی تنها دید، تصور نکنید که او یتیم است. قبل از این که آن‌ها را بردارید، چندین بار چک کنید و ببینید که خبر از مادرشان هست یا نه. به طور کلی خیلی بعید است که خرگوش بچه‌هایش را رها کند.
 • تنها ۱۰ درصد از بچه خرگوش‌هایی که توسط انسان بزرگ می‌شوند، زنده می‌مانند. پس تا جای ممکن باید کنار مادرشان باشند و توسط او تغذیه شوند.

۲) از شیر جایگزین براى تغذیه بچه خرگوش استفاده کنید

شیر جایگزین خرگوش

اگر قرار است خودتان به بچه خرگوش شیر دهید، باید از شیر جایگزین استفاده کنید. شیر خرگوش، یکى از پرکالرى ترین شیرها در بین پستاندارن است. از این رو مهم است که شیر جایگزین مناسب و به اندازه‌ای مطلوب به او بدهید.

 • بهتر است از شیر بز یا شیر خشک گربه (KMR) استفاده کنید. این‌ها را می‌توانید از پت‌شاپ‌ها خریداری کنید.
 • براى اینکه ترکیب شیر جایگزین به شیر خرگوش شباهت بیشترى پیدا کند، میتوانید شیر خشک گربه‌ را با یک قاشق سوپ خورى خامه‌ى پر چرب بدون شکر مخلوط کنید.
 • می‌توانید به شیر خشک، کمی کپسول پروبیوتیک که حاوی باکتری «لاکتوباسیل اسیدوفیلوس» اضافه کنید که برای سلامت روده‌های خرگوش ضروری است.

۳) از سرنگ یا قطره چکان برای تغذیه بچه خرگوش استفاده کنید

خرید سرنگ یا قطره چکان

معمولاً این موجودات کوچک و جذاب با بطرى کنار نمی‌آیند. از رو لازم است که از سرنگ‌ها و قطره چکان‌هاى استریل شده استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند تا بتوانید میزان تغذیه حیوان را کنترل کنید و اندازه‌ی ابزار تغذیه را به سایز نوک سینه هاى مادر نزدیک کنید.

براى خریدارى سرنگ و قطره چکان هاى استریل باید به داروخانه‌ها مراجعه کنید و یا می‌توانید سرنگ‌هاى ویژه‌ى حیوانات را از پت شاپ‌ها خریدارى کنید.

۴) شیر جایگزین را میکس کنید

میکس شیر خشک خرگوش

بچه خرگوش از بدو تولد تا حدود ۶ ماهگى نیاز به پرستارى دارند. شما باید فرمول غذایی خرگوش را به دو قسمت مساوى تقسیم کرده و در طول روز به خرگوش بدهید. با این راه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که پت شما از تغذیه مناسب برخوردار است.

برای تغذیه بچه خرگوش باید هر بسته شیر خشک گربه را با یک قاشق سوپ‌خوری خامه‌ی پرچرب بدون شکر مخلوط کنید. بعد هم خیلی کم کپسول اسیدوفیلوس اضافه کنید.

میزان غذا در سنین مختلف به شکل زیر است:

 • خرگوش تازه متولد شده تا یک هفتگی: ۴ تا ۵ سی‌سی
 • خرگوش ۱ تا ۲ هفته: ۱۰ تا ۱۵ سی‌سی
 • خرگوش ۲ تا ۳ هفته: ۱۵ تا ۳۰ سی‌سی
 • خرگوش ۳ تا ۶ هفته (یا تا زمانی که از شیر گرفته شوند): ۳۰ سی‌سی

۵) خرگوش خود را به موقع تغذیه کنید

تغذیه بچه خرگوش با شیر

باید روزی دو بار به بچه خرگوش غذا بدهید. یک مسئله بسیار مهم در تغذیه بچه خرگوش این است که زمان‌های شیردهی مشابه‌ با زمان‌های شیردهی مادر خرگوش باشد. خرگوش دو بار در روز، یک بار در زمان طلوع خورشید و یک بار در زمان غروب، به بچه‌های خود شیر می‌دهد.

۶) در سرعت شیر خوردن خرگوش دخالت نکنید

تغذیه بچه خرگوش با سرنگ

بسیار مهم است که به بچه خرگوش اجازه دهید با سرعتى که میل دارد، شیر بخورد. سرعت بخشیدن به این پروسه می‌تواند باعث مرگ خرگوش شود. باید با تنظیم سرنگ و تا جایی که تمایل به مکیدن سرنگ دارد، به او شیر دهید. اگر نتوانست با سرنگ کنار بیاید و آن را پس زد، به او زمان بدهید تا با سرنگ سازگار شود.

۷) خرگوش را ترغیب به دفع ادرار و مدفوع کنید

ترغیب بچه خرگوش به دفع

بچه خرگوش باید قبل یا بعد از هر وعده‌ی غذایی مدفوع یا ادرار کند و این کار برای سلامت دستگاه گوارش و ادرار او بسیار ضروری است. پس در کنار تغذیه بچه خرگوش ، دفع هم اهمیت زیادی دارد.

 • فقط برای ۱۰ روز ابتدایی، باید بچه خرگوش را تحریک به دفع کنید یا تا زمانی که چشم‌هایشان را باز کنند.
 • کمی پنبه را در آب گرم فرو برده و به آرامی روی نواحی مقعد و آلت تناسبی خرگوش بکشید تا شروع به دفع ادرار و مدفوع کند. ماساژ را ادامه دهید تا کار خرگوش تمام شود.
 • در حالت عادی، مادر این کار را برای بچه‌هایش انجام می‌دهد.

۸) بچه خرگوش را از شیر بگیرید

تا زمانی که بچه خرگوش برای گرفتن از شیر آماده شود، به شیردهی به او ادامه دهید. بسته به نوع خرگوشی که به سرپرستی گرفته‌اید، زمان از شیر گرفتن می‌تواند بین ۴ تا ۹ هفته باشد.

زمان از شیر گرفتن خرگوش‌های اهلی حدود ۶ هفتگی است. خرگوش‌های وحشی مانند خرگو‌ش‌های دم پنبه‌ای را حدود ۳ تا ۴ هفتگی و خرگوش‌های صحرایی را در ۹ هفتگی باید از شیر بگیرید.

منبع: Wikihow

ترجمه و نگارش: سپهر کلانى – دانشجوی پزشکی