بیشتر گربه‌ها به اندازه‌ی کافی آب نمی‌خورند. همچنین چون گربه‌ها به طور کلی موجودات مستقلی هستند، ما سرپرستان احساس می‌کنیم که خودشان صلاح خودشان را می‌دانند. البته در بیشتر موارد اینگونه است؛ اما در مورد آب خوردن  خیر. تجربه نشان می‌دهد که آب خوردن گربه نیاز به توجه بیشتری دارد.

اگر گربه به اندازه‌ی کافی آب نخورد، دچار کم‌آبی یا دهیدراته شدن می‌شود. کم‌آبی مشکل بسیار خطرناکی است و می‌تواند به بیماری‌های شدید ختم شود. برای همین لازم دیدیم راهکارهایی برای تحریک گربه به آب خوردن به شما توصیه کنیم.

اما پیش از آن توجه شما را به داستانی عبرت انگیز جلب می‌نمایم.

داستانی در مورد کم‌آبی یک گربه

اگر گربه به اندازه‌ی کافی آب نخورد، با مشکلات بسیار جدی مواجه خواهد شد. چند سال قبل دیدم که پاگزی، گربه‌ی من، زمان زیادی را در ظرف ادرار خود در حال تلاش برای ادرار کردن است؛ اما خبری از ادرار نبود. وقتی از وسط کمر پاگزی را بلند کردم، از درد به گریه افتاد و همان موقع بود که متوجه شدم اتفاقی بدی برایش افتاده است. ساعت ۱۰ شب روز جمعه، با عجله به اورژانس بیمارستان دامپزشکی رفتیم و خداروشکر که رفتیم.

راه خروجی ادرار پاگزی با سنگ مجاری ادراری مسدود شده بود. سنگ مجاری ادراری یکی از شایع‌ترین خطراتی است که گربه‌هایی که کم آب می‌خورند یا آب نمی‌خورند را تهدید می‌کند. سنگ‌های مجاری ادرار از مواد معدنی، سلول‌ها و پروتئین‌های چسبنده تشکیل شده است. این سنگ‌ها راه خروجی ادرار از کلیه (حالب‌ها) را مسدود کرده و موجب تجمع ادرار در کلیه می‌شود. به این ترتیب سموم در کلیه و خون تجمع پیدا کرده و تعادل مایعات و الکترولیت‌های بدن گربه به هم می‌ریزد. اگر این مشکل به سرعت درمان نشود، طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد گربه خواهد مرد.

خداروشکر پاگزی به موقع درمان شد؛ اما دامپزشک به من گفت که آب خوردن گربه مهم‌ترین راه پیشگیری از این اتفاق خطرناک است. دکتر تاکید کرد که اگر کم‌آبی دوباره تکرار شود، احتمالاً کار پاگزی به جراحی کشیده می‌شود. همان موقع‌ها بود که دنبال راهی برای وادار کردن گربه به نوشیدن آب بیشتر کردم که نتایجش را در ادامه خواهید خواند.

اهمیت آب خوردن گربه

پیش از این که به سراغ راهکارها برویم، باید بدانید که سنگ‌های مجاری ادرای تنها خطری نیست که گربه‌های دچار کم‌آبی را تهدید می‌کند. دقیقاً مشابه ما انسان‌ها، سلامت دستگاه ادراری گربه‌ها نیز به میزان دریافت آب و مایعات بستگی دارد. بیماری‌هایی مانند نارسایی مزمن کلیوی، کریستال‌های ادراری و عفونت‌های ادراری از جمله خطراتی هستند که احتمال ابتلا به آن‌ها در گربه‌هایی که خوب آب می‌خورند، بسیار کمتر است. همچنین سلامت دستگاه گوارش آن‌ها نیز تا حد زیادی به دریافت مایعات بستگی دارد. پس حتماً از این که گربه‌ی شما مایعات و آب کافی دریافت می‌کند اطمینان حاصل کنید و این موضوع را از اولویت‌های زندگی‌تان (!) قرار دهید.

راه‌های برای افزایش آب خوردن گربه


۱. رژیم غذایی بر اساس غذای مرطوب

غذای گربه‌ها در طبیعت از ۷۰٪ آب تشکیل شده است. نسبت آب در غذاهای خشک ۱۰ درصد و در غذاهای کنسروی مرطوب، ۷۸ درصد است. استفاده از غذاهای تر یا مرطوب بهترین راه برای افزایش آب خوردن گربه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقایسه‌ی غذای خشک و مرطوب برای گربه‌ها، به این مطلب مراجعه کنید.

اگر گربه از خوردن غذای تر خودداری می‌کند، کمی آب یا آب طعم‌دار با عصاره‌ی مرغ یا گوشت یا مثلاً آب مرغ یا آبگوشت به غذای خشکش اضافه کنید. این کار را می‌توانید با غذای تر هم انجام دهید که اگر این کار را بکنید، شاهکار کرده‌اید.


۲. از یخ استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های افزایش آب خوردن گربه اضافه کردن یخ به غذای او است. یخ هم غذا را مرطوب‌تر می‌کند و هم مثل یک تشویقی کوچک برای گربه است. تکه‌های یخ مزه‌ی غذا را جذب می‌کنند، برای همین در کنار این که گربه از مزه‌ی غذا لذت می‌برد، آب هم می‌خورد. استفاده از یخ در ظرف آب هم می‌تواند موجب تحریک گربه به آب خوردن شود. برخی از گربه‌ها مثل ما انسان‌ها، نوشیدن آب تگری را ترجیح می‌دهند.


۳. وعده‌های متعدد و کم حجم

خوردن غذا باعث تشنگی می‌شود. گربه‌های نسبت به سگ‌ها به طور ذاتی احساس تشنگی کمتری دارند. اما مثل هر حیوان دیگری، پس از خوردن غذا تشنه‌شان می‌شود. اگر وعده‌های غذایی را کوچک و تعدادشان را بیشتر کنید، احتمالاً باعث افزایش آب خوردن گربه می‌شود.


۴. چند ظرف آب در چند جای خانه

یکی از راه‌هایی که ما برای ترغیب کردن خودمان به آب خوردن استفاده می‌کنیم، قرار دادن یک لیوان پر آب در جلوی دیدمان است. برای گربه‌ها نیز این کلک جواب می‌دهد. اگر چند جای خانه، چند ظرف آب قرار بدهید، آب خوردن را برای این موجودات گاهاً تنبل بسیار ساده کرده‌اید.

برخی از گربه‌هایی که دچار کم آبی می‌شوند، تا حد زیادی برای دسترسی به آب مشکل دارند. برخی از گربه‌ها هم در ظروف خاصی آب می‌نوشند. مثلاً گربه‌ی دوست من، رومئو، علاقه‌ی زیادی به نوشیدن آب از لیوان دوستم دارد. او نیز چندین لیوان پر از آب را در محل‌های پر رفت و آمد گربه قرار داده که بسیار موثر بوده است.

 آب خوردن گربه از لیوان


۵. به جایگاه ظرف آب دقت کنید

اگر گربه‌ی شما آب نمی‌خورد، احتمال دارد که از محل ظرف آبش رضایت ندارد. ظرف آب را کنار ظرف ادرار یا در نزدیکی آن قرار ندهید. خودتان دوست دارید نزدیک دستشویی آب بخورید؟


۶. ظرف‌های آب را به طور منظم پر کنید

گربه‌ها علاقه‌ی زیادی به آب تازه دارند و یکی از راه‌های افزایش آب خوردن گربه این است که به طور منظم آب تازه‌ در اختیارش قرار دهید. حداقل به صورت روزانه آب ظرف را خالی کنید، آن را با آب و صابون بشویید و از آب خنک تازه پر کنید. به هر حال در حین نوشیدن مقداری از بزاق دهان گربه و موهای او به درون آب می‌ریزد که آب را چندش آور می‌کند.


۷. استفاده از شیرِ آب

 آب خوردن گربه و آب روان

اگر گربه‌ی شما جذب آب روان می‌شود، از این موقعیت کمال استفاده را بکنید. مثلاً صبح‌ها و عصرها برای چند دقیقه‌ کوتاه آب را باز بگذارید و گربه را تشویق به آب خوردن کنید. به مرور زمان گربه از این موقعیت برای لذت بردن در کنار شما استفاده کرده و کلی هم از آب خوردن کیف می‌کند.


۸. آب را طعم دار کنید

بعضی از گربه‌هایی که میانه‌ی خوبی با آب ندارند، آب طعم‌دار را خوب می‌نوشند. عصاره‌ی مرغ یا کمی از مایع تن ماهی می‌تواند آب را برای گربه خوش طعم و جذاب کند.


۹. از ظرف‌های آبشاری یا فواره‌ای آب استفاده کنید

ظرف‌هایی در بازار تحت عنوان فواره‌های آب هستند که به پمپ آب مجعز بوده و آب درونشان را به گردش در می‌آورند. گفتیم که گربه‌ها معمولاً از جریان آب خوششان می‌آید. همچنین این فواره‌ها به فیلتر آب مجهز هستند و آب را تمیز و دلپذیر نگه می‌دارند. اگر مشغله زیاد دارید و فراموش می‌کنید که آب گربه را عوض کنید، فواره‌ها بسیار به کارتان می‌آیند.


۱۰. ظرف‌های مختلف را امتحان کنید

همانطور که اشاره کردم، برخی از گربه‌ها علاقه‌ی ویژه‌ای به بعضی از ظروف دارند. ضمن این که گربه‌ها کلاً موجودات سخت پسندی هستند. انواع مختلف ظرف آب مثل شیشه‌ای، استیل، سرامیکی و پلاستیکی را امتحان کنید تا ببینید گربه از کدام ظرف بیشتر خوشش می‌آید. آب خوردن گربه تا حد زیادی به ظرف او بستگی دارد.


جمع‌بندی آب خوردن گربه

نوشیدن آب بیشتر هم برای خودمان خوب است هم برای گربه‌مان. تشویق و تحریک گربه به نوشیدن آب بیشتر، باعث پیشگیری از عوارض ناگواری کم‌آبی می‌شود. یادتان باشد، آب بیشتر = ادرار بیشتر = گربه‌ سالم‌تر =  خوشحالی همه!
منابع مطلب آب خوردن گربه


Caster.com